Indlæser...

Fandt kongeboa under kommoden

En familie i Lyngs på Thyholm fandt lørdag en 180 cm lang kongeboa i deres stue. Og familien er blevet så glad for deres nye husdyr, at de har valgt at beholde den

21:11, 09. nov 2008 | Maiken Kolby

En kongeboa kan blive 2,5 meter lang og op til 50 år. (Foto: AP)
En kongeboa kan blive 2,5 meter lang og op til 50 år. (Foto: AP) Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

En familie i landsbyen Lyngs på Thyholm spærrede øjnene op, da de lørdag opdagede en 180 cm lang gæst under kommoden i deres stue. Det skriver TV2 Midt/Vest i dag.

En kongeboa havde lagt sig til rette i familiens hjem, men hvordan slangen er kommet ind, og hvorfra den stammer, ved familien ikke.

- Der er ingen af naboerne, der holder slanger, siger Tina Klaus til tv-stationen.

Hun fandt straks et akvarium frem og fandt føde til kvælerslangen, som var tør og udmattet.

- Slangen lever normalt i Sydamerika, og den kan derfor ikke overleve længe ude i de kolde danske vintermåneder, så den kan ikke være kommet langt af sig selv, siger zoolog ved Jesperhus Junglezoo til TV2 Midt/Vest.

Da endnu ingen har efterlyst slangen, har familien, som allerede er blevet meget glad for deres nye beboer, valgt at beholde den.

Annonce