Indlæser...

Reklamerede for hash-salg i vinduet

To universitetsstuderende ville gerne gøre lidt reklame for deres forretning, så de annoncerede højlydt ud af vinduet, at de solgte pot

10:26, 06. sep 2007 | Lisbeth K. Larsen

Annonce

Annonce

Annonce

Højlydt at annoncere, at man sælger pot, er ikke den smarteste måde at tiltrække kunder på. Især ikke hvis man gør det i et offentligt rum, hvor to politibetjente overhører samtalen. Det skete i søndags for to universitetsstuderende fra Boston, skriver Fox News.

- Hvis du er på udkig efter pot, så har min værelseskammerat noget til salg, annoncerede den ene studerende ifølge anklageren.

To civilbetjente, der befandt sig i nærheden, overhørte den ene studerende læne sig ud af vinduet og højlydt annoncere til en kvinde, at man kunne købe pot inde hos dem.

Betjentene smuttede derefter op og arresterede de to 18-årige studerende, der lå inde med massevis af marijuana og andre stoffer. Desuden var deres kollegieværelse fyldt med alkohol.

De studerende kan nu se frem til en tur i retten for besiddelse af ulovlige stoffer, salg af stoffer, mindreårige i besiddelse af alkohol og brud på statens narkotikalovgivning. Studierne på Northeastern University kan de ligeledes skyde en hvid pil efter. Ifølge skolens talsmand, er de nemlig ikke længere studerende på skolen.

Annonce