SMS Tip

Vejret i dag:
-2°

Sær gnom skræmmer sydamerikanere

En flok teenagere i provinsen Salta i Argentina blev næsten skræmt til døde, da de spottede en mærkelig gnom. Se video med gnomen her

11:48 - 12. mar. 2008 | Lisbeth K. Larsen

null

En mærkværdig gnom-agtig skikkelse skræmmer indbyggerne i Salta i Argentina fra vid og sans. (Foto: YouTube)

En gnom har skabt røre i provinsen Salta i Argentina, hvor folk er blevet skræmt fra vid og sans efter at have set den lille mærkværdige skabning.

I sidste uge lykkedes det en teenager fra byen at filme den lille gnom med mobiltelefonen. Jose Alvarez, der optog den mærkelige gnom, fortalte i går lokale aviser om, hvordan ham og vennerne havde mødt den skræmmende gnom.

- Det var tidligt om morgenen, og vi sad og snakkede om vores sidste fisketur. Jeg begyndte at filme med mobiltelefonen, mens vi sad og jokede, og lige pludselig hørte vi noget - en meget mærkelig lyd, lige som hvis der er nogen, der kaster med sten. Vi så over på den anden side og så, at græsset bevægede sig. Først troede vi, at det var en hund, men så så vi, at det var en gnom-agtig skikkelse, der kom imod os, og vi blev rigtig bange, siger Jose Alvarez til lokale medier.

Jose og vennerne er ikke de eneste, der mener at have set gnomen.

- Det er ikke løgn. Vi er blevet bange for at gå udenfor, lige som alle andre i byen. En af mine venner blev så bange, da han så gnomen, at vi blev nødt til at tage på hospitalet med ham, siger Jose Alvarez.

Vurder selv, hvad du mener om gnomen her:

Annonce

Annonce

Annonce

  • Seneste i Nyheder

Img