Nordmændene er vilde med elbiler - danskere er det modsatte. De tørre tal fortæller hele historien om at danskerne trods afgiftfrihed på elbiler stadig foretrækker almindelige biler, der kører på flydende brændstof.
Herhjemme købte vi 533 personbiler, som kører på strøm. Og selvom der kom tre rigtigt gode biler på markedet i år, har det ikke ændret salget. I 2012 år købte vi 529 biler - altså fire færre biler end sidste år.
I Norge, hvor regeringen er gået meget drastisk til værks for at fremme elbilsalget ved blandt andet at fjerne både moms og afgifter, gøre det gratis at sejle med færge, tillade kørsel i busbaner og lade elbilisterne slippe for at betale bompenge - er der solgt ikke mindre end 9.986 elbiler i 2013 - heraf var 2.086 importeret som brugtbil eller uden om importøren. Tallene stammer fra Oplysningsrådet for Veitrafikken.
Herhjemme var den bedst sælgende elbil en Nissan Leaf med 211 solgte biler. På andenpladsen lå den lynhurtige Tesla S med 112 indregistrede biler. Renault Zoe landede på tredjepladsen med 92 biler.