VED DU NOGET? TIP Ekstra Bladets journalister på ditte.lynge@eb.dk
En betroet medarbejder i asylsystemet brugte skattekroner på at købe en traktor til knap 200.000 kroner af sin kærestes firma, som ellers intet havde med traktorer at gøre.
Købet blev foretaget af den 57-årige kvinde med initialerne 'GC', der stod for inventaret på landets asylcentre i perioden 2012 til 2018.
Hun forklarer til Ekstra Bladet, at hun købte traktoren hos sin kæreste af én simpel grund:
- Det er fordi, der kunne jeg få et godt tilbud.
Men det er meget langt fra sandheden. Ekstra Bladets gennemgang viser, at der kan være blevet betalt overpris til kæresten firma.
Traktoren var oprindeligt bestilt direkte hos leverandøren, men den 57-årige kvinde valgte at aflyse ordren og i stedet lade købet gå via sin kæreste.
Dog med den væsentlige forskel, at kæresten tilsyneladende fik en gammel traktor i bytte.
Artiklen fortsætter under billledet...
Ekstra Bladet har afdækket, hvordan kvinden igennem flere år forgyldte sin kæreste med millioner. Det skete blandt andet ved at leje hans lager og aflønne ham gennem et transportfirma - uden at hendes overordnede ifølge deres udsagn var orienteret herom.
Sagen om det mystiske traktorkøb, en blå traktor af mærket Iseki, føjer endnu et kapitel til fortællingen om parrets fede fiduser.
Tesfaye efter afsløringer: - Gift for samfundet
Solgte gummistøvler og LED-pærer
Det firma, som var ejet af kæresten til den 57-årige kvinde, blev stiftet i januar 2012 og lukkede fem måneder senere.
Hvorfor traktoren skulle købes af netop det firma står hen i det uvisse.
Firmaet var nemlig ikke forhandler af traktorer. I stedet var det et kræmmermarked med 'knaldtilbud', fremgår det af en offentlig facebookside.
To af de øvrige medstifterne af selskabet fortæller til Ekstra Bladet, at de intet vidste om traktorhandlen.
Medejere anede intet om traktor-fidus
Artiklen fortsætter under billedet...
Annullerede ordre
Traktoren kan spores til Jysk Maskincenter, som gik konkurs i 2017.
Ekstra Bladet har fået aktindsigt i indkøbsdata fra Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse. Heraf fremgår det, at der den 3. februar blev lagt en ordre hos Jysk Maskincenter.
Ifølge fakturaen blev der købt en redskabsbærer til asylcenteret i Sandholm for 125.000 kroner.
En uge senere - 10. februar 2012 - blev endnu en ordre sendt til Jysk Maskincenter. Den lød: 'Traktor mm.'.
Men i modsætning til den første blev denne ordre annulleret samme dag. I stedet sendte den 57-årige kvinde en ordre til sin kærestens firma.
Beløbet lød denne gang på 157.000 kroner for 'traktor mm'. Inklusive moms løb det op i 196.625 kroner. Men kærestens firma var ikke i besiddelse af en traktor og havde heller aldrig før solgt lignende maskiner.
Ingen gode tilbud
Kilder oplyser til Ekstra Bladet, at Jysk Maskincenter solgte en traktor til kærestens firma til præcis samme pris på dette tidspunkt. Det fremgår også af et billede af traktoren, at den bærer Jysk Maskincenters logo på døren.
Der var således ikke tale om 'et godt tilbud', som den 57-årige kvinde ellers har forklaret til Ekstra Bladet. Hun kunne lige så godt have købt traktoren direkte fra Jysk Maskincenter i stedet for at lade det gå gennem kærestens firma.
Artiklen fortsætter under billedet...
Gammel traktor i bytte
Svaret på, hvorfor købet skulle gå via kærestens firma og ikke direkte hos forhandleren, kan muligvis findes på den faktura, som kærestens firma sendte til asylsystemet.
Den er nemlig ikke enslydende med, hvad ordren oprindeligt gik på.
Mens der i indkøbsdata står 'traktor mm', står der følgende på fakturaen fra kærestens firma:
'Traktor m/tilbehør, samt gl. model byt'.
Det tyder således på, at kærestens firma har taget en gammel traktor i bytte, da han solgte den nye traktor fra Jysk Maskincenter videre til asylsystemet.
Det har ikke været muligt at få indsigt i fakturaen mellem kærestens firma og Jysk Maskincenter for at se, om der indgik en brugt traktor i denne handel, eller om GC's kæreste beholdt den selv.
Traktoren var pist væk
Da Ekstra Bladet spurgte ind til traktorkøbet, var der intet svar at hente hos Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse.
Ingen ved, hvorfor traktoren skulle købes, hvor den blev leveret til, eller hvor den står i dag.
Det er først, efter at Ekstra Bladet har talt med adskillige forhandlere af traktorer på Sjælland og aslycentre rundt i landet, at den dukker op på Avnstrup Asylcenter.
Hvorvidt traktoren var ny eller brugt, da den blev købt, vides ikke, men ifølge Ekstra Bladets oplysninger blev den 'oprettet' i 2005 og havde således syv år på bagen, da den blev solgt til asylsystemet. Det har ikke været muligt at få oplyst, om den var brugt på købstidspunktet, og hvad der ellers indgik i handlen.
Derfor er det ikke muligt at få vurderet, om der blev betalt overpris.
Ekstra Bladet har forgæves forsøgt at få en kommentar fra den 57-årige kvinde og hendes kæreste.