Mens verden er fanget i en langstrakt pandemi, der har sat international flytrafik tilbage med 60 procent, er norske iværksættere i gang med at starte et nyt lavprisflyselskab.
Selskabet hedder Flyr, og selv om det først forventer at have de fly på vingerne i foråret, har det allerede sat navn på sine konkurrenter.
Det er Norwegian, Wizz Air, Ryanair og SAS.
Flyr kommer også til Danmark - i første omgang med fire ruter i Københavns Lufthavn.
Det skriver Check-in, der har fået indblik i en præsentation om selskabets snarlige offensiv.
SAS halverer antal ruter fra København
Spændende koncept
Der lægges ud med en rute fra København til Oslo, hvilket man glæder sig over i den danske lufthavn.
Det siger CPH-ruteudviklingschef Morten T. Mortensen til Check-in.
- Flyr er et spændende koncept, som vi følger med interesse. Vi har endnu ikke været i tæt dialog med det nye selskab, men kan se, at ledelsen består af meget erfarne folk med lang historik i luftfartsindustrien. Fra CPH har vi tidligere arbejdet tæt sammen med nøglepersonerne i Flyr, hvor de var ansat i andre virksomheder.
Morten T. Mortensen henviser til, at folkene bag det ambitiøse lavprisflyselskab næsten alle har en fortid i Norwegian.
Tidspunktet for, hvornår du kan boarde det første Flyr-fly fra Københavns Lufthavn, kommer til at afhænge af udviklingen i coronapandemien.