De ved ikke med sikkerhed, hvad de kan forvente, men de er overbeviste om, at der venter dem fire dage med oplevelser, som aldrig vil gå i glemmebogen.
20-30 rejseglade mennesker fra hele verden står på kajen ved øen Lombok i Indonesien og venter på at stige ombord på et skib, som skal være deres hjem de næste fire dage.
- Welcome. I’m you captain, and I will show you beautiful Komodo National Park, lyder det fra en indonesisk mand.
Det store smil afslører, at han næsten ikke har flere tænder, men smilet er ikke til at tage fejl af. Kaptajnen virker mindst lige så forventningsfuld som de gæster, han byder velkommen på sin båd.
De skal sejle hundredvis af kilometer for at komme til den indonesiske ø Flores. På vejen skal de opleve Komodo National Park, som er på Unescos Verdensarvsliste.
Nationalparken ligger i Indonesien og omfatter tre store øer, Komodo, Rinca og Padar, samt talrige mindre øer.
Majestætiske kæmper
Solen er ved at stige op. Den maler himlen rød, orange og lilla, mens der kastes et magisk lys ned på det blikstille hav og de bølgende bjerge, som kan skimtes i horisonten.
Bedst som gæsterne tror, det ikke kan blive mere magisk, råber kaptajnen: ’Whale sharks, whale sharks. Jump. Jump.’
Skibet har sejlet hele natten og er ankommet til en platform med fiskere, som har fået besøg af tre store hvalhajer. Den ene efter den anden gæst hopper i vandet iført snorkeludstyr.
De majestætiske kæmper bevæger sig langsomt under bådens gæster, som med stor glæde og begejstring betragter dem.
Efter morgendukkerten med hvalhajerne venter der gæsterne en lang dag på båden.
De skal sejle hele dagen for at nå frem til Komodo National Park. Nogle søger ly i skyggen med en bog, en podcast i ørene eller et spil kort. Andre ligger på skibets tag og kysses af solens stråler.
Dragernes land
Bølgende klipper titter op fra havets overflade. De er beklædt med brunligt græs, der er blevet brændt af solen, og grønne buske. Landskabet er som taget ud af en Jurassic Park-film.
Skibet har sejlet i mere end 20 timer og er nu endelig ankommet til Komodo Island. Her bor nutidens dinosaurer - komodovaranen - som er verdens største nulevende øgleart.
Gæsterne bevæger sig ind på øen ledsaget af to guider. Der går ikke lang tid, før fem komodovaraner toner frem. De ligger side om side. De holder sig ellers ofte helst for sig selv, fordi de er kannibaler. Selv mødrene spiser sine egne unger.
Komodovaranerne kan lugte deres bytte på ti kilometers afstand. Når de har halet sig ind på byttet, bider de det med et giftigt bid og følger byttet, indtil det dratter om seks dage senere - død af giften, som også er dødelig for mennesker.
Glem alt om koralkirkegårde
Lyserøde strande. Du tror måske, at det er noget, som kun hører til i et eventyrland, men selvom Komodo National Park næsten er for smuk til at være sand, er den god nok.
Skibet med de rejseglade gæster har forladt komodovaranerne for at få endnu en unik oplevelse. De er ankommet til Pink Beach, og som navnet indikerer, er sandet pink.
Under det turkisblå hav gemmer sig en skattekiste af levende koralrev i alverdens rødlige og lilla nuancer. Det er korallernes stærke farver, der farver sandet lyserødt.
Farverige fisk, skildpadder og revhajer bevæger sig gennem det smuk rev, som får det berømte Great Barrier Reef i Australien til at blegne.
Bjergtagende natur
Efter en forfriskende svømmetur sejler gæsterne videre til endnu et højdepunkt, Padar Island.
Gæsterne bliver sat af og vandrer op ad bjerget. Ved toppen bliver de mødt af en spektakulær udsigt, som tager pusten fra de fleste.
Øens bjerge omkranser i halvmåner tre sandstrande, som har tre forskellige farver sand: lyserød, sort og hvid. Det er i sandhed et syn for guder.
På dag fire rammer skibet øen Flores. Turen er slut. Det har været fire dage med oplevelser ud over det sædvanlige, som nu for evigt er printet på gæsternes nethinde.
--------- SPLIT ELEMENT ---------
Sådan kommer du til Komodo National Park
Sejl fra Lombok eller Gili-øerne
Hver onsdag og lørdag sejler to selskaber, Travel Wise og Wanua Adventure, fra Lombok til Flores. Turen koster typisk fra 1.300 kroner til 1.500 kroner, alt efter om man vælger at sove i en fælles sovesal eller i sin egen kahyt. Med i prisen er der tre måltider hver dag.
Danskerne valfarter til Bali, og i den forbindelse tager mange også et smut forbi Gili-øerne, som er en del af Lombok. Du kan sagtens hoppe på turen fra Gili-øerne. Det kræver blot, at du sejler et smut til Lombok.
På denne tur ender du på øen Flores, som du efterfølgende kan flyve videre fra.
Flyv fra Bali eller Jakarta til Flores
Du kan også flyve fra enten Bali eller Jakarta til Komodo International Airport, som ligger på øen Flores. Flyveturen tager en time og koster typisk fra 700-1500 kroner per person.
Du sejler ud i Komodo National Park fra havnebyen Labuan Bajo. Prisen afhænger af, om du vælger en dagstur eller en tur, som varer flere dage. Flere selskaber sejler fra Flores - heriblandt Sailing Komodo.
Er en lufthavn stort set det værste sted på jorden, du kan tænke dig? Så er denne artikel skrevet til lige præcis dig.