Trænger du til en weekend, som mestendels skal tilbringes i en badekåbe, inden du sænker din vinterkolde krop ned i et varmt bassin, så er et spaophold en rigtig god løsning.
Men har du samtidig et par børn på slæb, eller kan du bare godt tænke dig at dele denne luksus med dine poder, så er der faktisk ikke så mange muligheder på mange danske spa-hoteller.
Mange steder skal børnene nemlig være over 14 eller endda 16 år, eller også må man kun bade i visse tidsrum.
Men i Båstad i Sverige har de fundet ud af, at de godt kan lave et spa-hotel, der både accepterer og endda omfavner børn.
En søvnig flække
Den sydsvenske by, der ligger under to timers kørsel fra København, er kendt for at huse en stor tennisturnering, der tiltrækker jetsettet hvert år i juli, men uden for sæsonen er al glam og glitter væk, og byen er reduceret til en søvnig flække, hvor selv caféerne har sparsomt åbent.
Det gør nu ikke så meget, når man alligevel helst ikke vil ud af sin frottébeklædning i et døgn eller to.
Byen har to spa-hoteller, og det eksklusive, som man skal vælge, hvis man er uden børn og bare vil sidde og kigge sin partner dybt i øjnene, er Hotel Skansen, mens man er bedre tjent med Hotel Riviera en kilometer længere oppe ad kysten, hvis man skal en hel familie afsted.
God vekselkurs
Det er da også forskellige prislejer for de to hoteller.
For på Riviera er det faktisk muligt at få et stort familieværelse inklusive mad, fri adgang til pools, boldbaner, sauna og fitness langt billigere, end hvad det koster for et tilsvarende ophold for en familie på fem i Danmark.
Og det er ikke mindst på grund af den gunstige vekselkurs, hvor den svenske krone er nede under 75.
Det gør også, at der bliver tanket lidt ekstra lösgodis, chokolade og nødder i byens supermarked til badepauserne på hotelværelset. Det kan jo ikke svare sig at lade være.
Slukørede børn
De voksnes forudbestemte to-retters aftenmenu var velsmagende, hvorimod vores større børn var slukørede, da de så buffeten bestående af fiskefingre, pasta og grøntsagsstænger den ene dag og kød og pommes frites og et par agurker den anden dag.
Mindre børn stiller sig sikkert tilfredse med, at børnebuffeten også indeholder pandekager og is, men der er bestemt plads til forbedring, hvis man med rette skal kalde det for en buffet.
Vi var to nætter på hotellet, og det var rigeligt tid til at komme gentagne gange i både pools, sauna og spille fodbold og endda tage en skyller i Kattegat - for de knap så kuldskære familiemedlemmer.
Ellers læste vi bare bøger, spillede brætspil og så på skærme, så alle aldres ønsker var opfyldt, inden vi nede i gear og godt opløste trillede hjem til Danmark.