Her er den komplette vinderliste

Se den fulde liste over aftenens vindere i alle kategorier

Se Ekstra Bladets filmanmelder Henrik Queitsch og Oscar-ekspert Søren Langelund vurdere dette års Oscar-uddeling

Bedste film

'American Sniper'

'The Imitation Game'

'Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)'

'Selma'

'Boyhood'

'The Theory Of Everything'

'The Grand Budapest Hotel'

'Whiplash'

 

Bedste instruktion

Wes Anderson, 'The Grand Budapest Hotel'

Alejandro González Iñárritu, 'Birdman'

Richard Linklater, 'Boyhood'

Bennett Miller, 'Foxcatcher'

Morten Tyldum, 'The Imitation Game'

 

Bedste skuespillerinde i en hovedrolle

Marion Cotillard, 'Two Days, One Night'

Felicity Jones, 'The Theory of Everything'

Julianne Moore, 'Still Alice'

Rosamund Pike, 'Gone Girl'

Reese Witherspoon, 'Wild'

 

Bedste skuespiller i en hovedrolle

Steve Carell, 'Foxcatcher'

Bradley Cooper, 'American Sniper'

Benedict Cumberbatch, 'The Imitation Game'

Michael Keaton, 'Birdman'

Eddie Redmayne, 'The Theory of Everything'

 

Bedste skuespillerinde i en birolle

Patricia Arquette, 'Boyhood'

Laura Dern, 'Wild'

Keira Knightley, 'The Imitation Game'

Emma Stone, 'Birdman'

Meryl Streep, 'Into the Woods'

 

Bedste skuespiller i en birolle

Robert Duvall, 'The Judge'

Ethan Hawke, 'Boyhood'

Edward Norton, 'Birdman'

Mark Ruffalo, 'Foxcatcher'

J.K. Simmons, 'Whiplash'

 

Bedste manuskript baseret på en bog

Paul Thomas Anderson, 'Inherent Vice'

Damien Chazelle, 'Whiplash"

Jason Hall, 'American Sniper'

Anthony McCarten, 'The Theory of Everything'

Graham Moore, 'The Imitation Game'

 

Bedste originale manuskript

Wes Anderson and Hugo Guinness, 'The Grand Budapest Hotel'

Dan Futterman and E. Max Frye, 'Foxcatcher'

Dan Gilroy, 'Nightcrawler'

Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo, 'Birdman'

Richard Linklater, 'Boyhood'

 

Bedste udenlandske film

'Leviathan'

'Ida'

'Tangerines'

'Timbuktu'

'Wild Tales'

 

Bedste dokumentar

'CITIZENFOUR'

'Finding Vivian Maier'

'Last Days in Vietnam'

'The Salt in the Earth'

'Virunga'

 

Bedste animationsfilm

'Big Hero 6'

'The Boxtrolls'

'How to Train Your Dragon 2'

'Song of the Sea'

'The Tale of The Princess Kaguya'

 

Bedste filmklipning

'American Sniper'

'Boyhood'

'The Grand Budapest Hotel'

'The Imitation Game'

'Whiplash'

 

Bedste filmsang

'Everything is Awesome' fra 'The LEGO Movie' (skrevet af Shawn Patterson)

'Glory' fra 'Selma' (skrevet af Common og John Legend)

'Grateful' fra 'Beyond The Lights' (skrevet af Diane Warren)

'I'm Not Gonna Miss You' fra 'Glen Campbell... I'll Be Me' (skrevet af GlenCampbell og Julian Raymond)

'Lost Stars' fra 'Begin Again' (skrevet af Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley og Nick Southwood)

 

Bedste filmmusik

Alexandre Desplat, 'The Grand Budapest Hotel'

Alexandre Desplat, 'The Imitation Game'

Johann Johannsson, 'The Theory of Everything'

Gary Yershon, 'Mr. Turner'

Hans Zimmer, 'Interstellar'

 

Bedste filmfotograf

Roger Deakins, 'Unbroken'

Emmanuel Lubezki, 'Birdman'

Dick Pope, 'Mr. Turner'

Robert Yeoman, 'The Grand Budapest Hotel'

Lukasz Zal og Ryszard Lenczewski, 'Ida'

 

Bedste kostumer

'The Grand Budapest Hotel'

'Inherent Vice'

'Into the Woods'

'Maleficent'

'Mr. Turner'

 

Bedste makeup og hår

'Foxcatcher'

'The Grand Budapest Hotel'

'Guardians of the Galaxy'

 

Bedste scenografi

'The Grand Budapest Hotel'

'The Imitation Game'

'Interstellar'

'Into the Woods'

'Mr. Turner'

 

Bedste lyddesign

'American Sniper'

'Birdman'

'The Hobbit: The Battle of the Five Armies'

'Interstellar'

'Unbroken'

 

Bedste lydmix

'American Sniper'

'Birdman'

'Interstellar'

'Unbroken'

'Whiplash'

 

Bedste visuelle effekter

'Captain America: The Winter Soldier'

'Dawn of the Planet of the Apes'

'Guardians of the Galaxy'

'Interstellar'

'X-Men: Days of Future Past'

 

Bedste kortfilm

'Aya'

'Boogaloo and Graham'

'Butter Lamp'

'Parvaneh'

'The Phone Call'

 

Bedste animerede kortfilm

'The Bigger Picture'

'The Dam Keeper'

'Feast'

'Me and My Moulton'

'A Single Life'

 

Bedste korte dokumentar

'Crisis Hotline: Veterans Press 1'

'Joanna'

'Our Curse'

'The Reaper'

'White Earth

'Birdman' blev Oscar-festens helt store vinder. Her kan du se holdet modtage priserne.

Se Julian Moore modtage prisen for bedste kvindelige skuespiller (Video: AP)

Eddie Redmayne løb med en Oscar for bedste mandlige hovedrolle. (Video: AP)

J.K. Simmons var på forhånd favorit til vinde prisen for bedste mandlige birolle - og han endte med at vinde. (Video: AP)

Patricia Arquette vandt en Oscar for bedste kvindelige birolle, for sin præstation i 'Boyhood'. (Video: AP)

Se højdepunkter fra den røde løber. (Video: AP)

Lady Gaga gav sig i kast med en noget anderledes musiktype under showet. (Video: AP)

1 af 7 Eddie Redmayne fra 'The Theory of Everything' vandt for bedste mandlige hovedrolle. (Foto: AP)
2 af 7 Holdet bag Birdman. Filmen var en af de store vinderen - blandt andet med bedste film. (Foto: AP)
3 af 7 Graham Moore, manuskriptforfatter, vandt for 'The Immitation Game'. (Foto: AP)
4 af 7 John Legend vandt for bedste filmsang. (Foto: AP)
5 af 7 Patricia Arquette snuppede prisen for bedste kvindelige birolle. (Foto: AP)
6 af 7 Værten Neil Patrick Harris var i hopla. (Foto: AP)
7 af 7 Juilianne Moore vandt statuen for bedste kvindelige hovedrolle i filmen 'Still Alice'. (Foto: AP)
0 kommentarer
Vis kommentarer

Skærm

Mest læste i flash!
Hent flere