Annonce:
Annonce:

Flad ejendomsspekulant en tur i retten

Jesper Koch Andersen, Aarhus, videresolgte en lækker Ferrari til rigmanden Henrik Holbeck Hansen selv om Forstædernes Bank havde et ejerpantebrev i den på 1,2 mio. kr.

Sådan ser en Ferrari ud. Ferrarien i den aktuelle straffesag er en Ferrari 360 Modena med stelnummeret ZFFYR51B000121346.
Sådan ser en Ferrari ud. Ferrarien i den aktuelle straffesag er en Ferrari 360 Modena med stelnummeret ZFFYR51B000121346.
Annonce:
Følg Dine penge

Den tidligere ejendomsmatador Jesper Koch Andersen, Aarhus, skal en tur i strafferetten i Aarhus i morgen. Han er tiltalt for bedrageri af særlig grov karakter i forbindelse med en lækker Ferrari.

Anklagen lyder på, at Jesper Koch Andersen som ejer og direktør for Realgruppen Holding ApS i forbindelse med salg af selskabets Ferrari for 1,6 mio. kr. til rigmanden Henrik Holbeck Hansen, svigagtigt undlod at oplyse køberen om, at bilen var behæftet med et ejerpantebrev på 1,2 mio. kr.

Pantebrevet var transporteret til Forstædernes Bank, nu Nykredit Bank, til sikkerhed, hvorved Henrik Holbeck Hansen og Forstædernes Bank eller senere købere af bilen, blev udsat for et tab på 1,2 mio. kr.

Der nedlægges påstand om erstatning.

Der er usikkerhed om, hvorvidt sagen gennemføres tirsdag, idet en ny forsvarer har bedt om udsættelse af sagen, indtil han har sat sig ind i den.

Ifølge de dokumenter eb.dk har haft adgang til nægter Jesper Kock Andersen sig skyldig. Det har ikke været muligt at få en kommentar.

Jesper Koch Andersen var en del af det som Jyllands-Posten har kaldt "Det Store Ejendomsspil". Nu er matadorerne stort set alle flade, væltet eller konkursramte.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Nej, transkønnnede kan ikke skifte fra mande- til kvindefængsel
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce: