Dansk politiet har fået markant sværere ved at jagte kriminelle på nettet.
Ifølge Ingeniøren er problemet de digitale fingeraftryk - IP-adresserne - som alle bruger, når de er på nettet.
Pind skyder dyr internetovervågning til hjørne
I dag deles flere om den samme IP-adresse. Og det kan gøre politiets efterforskning umulig, når op mod 300 mennesker har 'det samme fingeraftryk':
- Politiet får stadigt vanskeligere ved at spore kriminalitet på nettet ud fra logning, siger Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS til avisen.
Politi brugte internetovervågning til at afsløre sag om børneporno
Mange deler samme netforbindelse
Der er knaphed på disse offentlige IP-adresser, som er forudsætningen for at gå på nettet. Det er forklaringen på, at adresserne deles mellem flere brugere.
Samtidig deles netforbindelser mange steder i firmaer og det offentlige rum, hvilket gør det meget sværere for myndighederne at finde bagmanden til en narkohandel eller udveksling af børnepornografi.
Politiet ønsker ikke at kommentere sagen.
Politiets hemmelige kameraer: Det skal de bruge din nummerplade til