Går de danske mænds juleønsker i opfyldelse, kommer der til at ligge rigtig meget elektronik under juletræet i år.
Spillekonsoller og GPS til både bil og løb topper nemlig mændenes ønskelister, viser en ny, stor undersøgelse fra PriceRunner.
Playstation hitter
Firmaet, der har specialiseret sig i prissammenligninger på nettet, har spurgt 1475 brugere af hjemmesiden, hvad de kunne tænke sig i julegave. Blandt mændene i alderen 20 år og derover ønsker over en fjerdedel eller hele 26 pct. sig en PlayStation 3 Slim og/eller en Nintendo Wii. GPS’er til bilen er også populære - hele 13 pct. af de adspurgte mænd ønsker sig nemlig et elektronisk navigationssystem.
- Resultaterne lænser sig meget op af sidste års undersøgelse. Men mens GPS til bilen var et hit sidste år, er GPS til løbeturen nu også blevet populær, fortæller Country Manager Martin D. Andersen fra PriceRunner.
Mistro til manden
En GPS til løb indtager femtepladsen på mændenes top 10 ønskeliste, og det samme er gældende for kvindernes vedkommende. Blandt de feminine brugere er det dog ikke elektronik, der topper ønskelisten, men derimod gavekort. Hele 20 pct. af de adspurgte kvinder i alderen 20 år og derover ønsker sig nemlig et gavekort til mode eller underholdning.
- Det kunne godt tyde på, at kvinderne ikke tror, at manden kan finde ud af at købe det rigtige, tilføjer Martin D. Andersen lidt skælmsk.
Finanskrise-jul
Skal man tro undersøgelsens resultater, kommer finanskrisen også til at sætte sine spor på gaveræset. Meget tyder på, at danskerne bruger færre penge på julegaver i år end sidste år, forklarer Martin D. Andersen.
- Jeg tror, at mange vil blive skuffet i år. For selvom man generelt har store forventninger til gaverne, vil der ikke blive købt lige så store gaver som sidste år, tilføjer han. foto: Colourbox