Stadig flere danskere hører beskeden 'öppna munnen' eller 'öffnen Sie den Mund' eller sågar 'otwórz usta', når de tager til tandlægen.
Der er sket en voldsom stigning i omfanget af tandlægebehandlinger i udlandet i blandt andet Sverige, Tyskland og Polen. Det viser helt nye tal, som Kristeligt Dagblad har indhentet fra de danske regioner.
Læs også:
Fattige danskere fravælger tandlægenUdviklingen mærker man blandt andet på tandlægeklinikken Tand- & Munhälsan i Malmø i Sverige:
- Vi har en stor tilstrømning af danskere, og det har vi haft i lang tid, siger klinikchef Christel Lundgren.
- Og det er gode kunder, tilføjer hun.
For når danskerne tager turen over Øresund, er det oftest, fordi de skal have lavet omfattende tandarbejde.
Læs også:
Tandlægen flår os - men vi er ligegladeDer findes ikke nyere opgørelser over danskernes tandlægebesøg i udlandet, men at det er stigende, kan blandt andet aflæses af omfanget af de tilskud til behandling i udlandet, som den offentlige sygesikring udbetaler.
Det er steget med knap en million kroner fra 2009 til 2010, så det sidste år landede på godt 7,7 millioner kroner - en stigning på 14 procent. For 10 år siden udbetalte de daværende amter tilsammen kun omkring en million kroner i tilskud.
Hænger sammen med pris
Sine Jensen, sundhedspolitisk medarbejder i Forbrugerrådet, mener, at stigningen i tandlægerejser er 'et vink med en vognstang' til danske tandlæger:
- Tandlægerne bør tage til efterretning, at måske er der noget med sammenhængen mellem pris og kvalitet, som gør, at forbrugerne er parat til at tage et andet sted hen.