”Jeg skal vist lige have den skærm lidt længere væk og skriftstørrelsen lidt op.”
Sådan er der nok en del, der har tænkt foran deres computer det seneste stykke tid. Det er nemlig typisk foran skærmen, at mange bliver opmærksomme på, at deres syn ikke længere er, som det var engang, og bogstaverne skal længere på afstand for at blive tydeligere.
Derfor har tiden under corona også været en tid med øget træthed i øjnene samt koncentrationsbesvær for mange danskere.
Det fortæller optiker og produktspecialist hos Synoptik, Charlotte Cathrine Bonne, som forklarer årsagen med, at vi fra vores hjemmearbejdspladser typisk har tilbragt mere tid foran skærmen, end vi plejer, hvilket er særligt udfordrende for dem, der er ramt af alderssyn.
”Hos Synoptik oplever vi, at flere kunder under corona er blevet opmærksomme på, at der er noget galt med deres syn. De mange online-møder sammen med det øvrige skærmarbejde har betydet mere skærmtid, hvorfor det begyndende eller eksisterende alderssyn for mange er blevet mere tydeligt og generende,” fortæller Charlotte Cathrine Bonne.