Top 10: Her er huspriserne steget og faldet mest

Huspriserne er steget mest på øer og i jyske og sjællandske kommuner og faldet med mere end 10 procent i seks kommuner. Se, om din kommune er med på top 10-listerne

Se de største procentvise stigninger - og fald - i 2. kvartal 2016. Foto: Jan Sommer/ Polfoto
Se de største procentvise stigninger - og fald - i 2. kvartal 2016. Foto: Jan Sommer/ Polfoto
Følg Forbrug

Top 10 - huspriser

De største procentvise stigninger i huspriserne fra 2. kvartal 2015 til 2. kvartal 2016:

Kommunekvm-priser 2. kvt. 2015  kvm-priser 2. kvt. 2016  Stigning i procent
Samsø     5295 7203       36,0%
Ærø4111541631,7%
Morsø   5275691231,0%
Lemvig   3481411818,3%
Hjørring   6512758116,4%
Halsnæs  960011.16816,3%
Glostrup   19.71022.81115,7%
Høje-Taastrup17.35419.89014,6%
Kalundborg7186820414,2%
Greve 17.70720.18114,0%

 

Kilder: Boligmarkedsstatistikken 2. kvartal 2016

 

DANMARKSKORT: Se, hvordan huspriserne har udviklet sig i din kommune siden 1992

Bund 10 - huspriser

De største procentvise fald i huspriserne fra 2. kvartal 2015 til 2. kvartal 2016:

Kommunekvm-priser 2. kvt. 2015kvm-priser 2. kvt. 2016Fald i procent
Frederikshavn79576748-15,2%
Kerteminde10.9429343-14,6%
Silkeborg12.45710.660-14,4%
Assens73866421-13,1%
Hedensted86967789-10,4%
Ikast-Brande85847690-10,4%
Thisted67686188-8,6
Skive60915654-7,2%
Mariagerfjord71236680-6,2%
Odder12.33611.936-3,2%

 

Kilder: Boligmarkedsstatistikken 2. kvartal 2016

 

Intet tyder på ro i Dansk Folkeparti

Seneste nyt

Mit EB

Opret en gratis konto og få adgang til:
miteb-dagensvigtigste.jpg

Dagens vigtigste

Redaktionen udvælger dagens vigtigste artikler, så du altid er opdateret på det nyeste fra ind- og udland

miteb-lokalenyheder.jpg

Lokalt

Hold dig opdateret på vejr, trafik, bolig- og erhvervsnyheder i din kommune.

miteb-follow.jpg

Følg emner

Abonnér på de emner, der interesserer dig, så du aldrig går glip af noget.

miteb-saved.jpg

Gem artikler

Læst noget interessant? Gem artiklen til senere.