Det koster hurtigt 2000 kr. at spise på den ypperlige 3-stjernede Michelin-restaurant Geranium i København. Pr. person altså. Uden drikkevarer.
Oveni købet har kunderne risikeret at få en ordentlig omgang tyndskid med hjem fra restauranten, der er ejet af Saxo Bank-millardær og serie-iværksætter Lars Seier, kendis-kokken Rasmus Kofoed og en af verdens bedste tjenere, Søren Ledet.
Rasende smiley
Fødevarekontrollen har afsløret grelle overtrædelser af fødevareloven på Geranium, som har fået den hårdest tænkelige sanktion – nemlig en bidende vred smiley og en bøde på 20.000 kroner.
Geranium får tre Michelinstjerner
Det var straffen for at kostbare skaldyr – nemlig ferske kammuslinger, ferske østers og ferske krebsehaler - blev målt til at blive opbevaret ved alt for høje temperaturer – op til riskable 9,2 grader – hvilket er langt højere end de tilladte 2 grader celcius.
Nu skulle nogen så måske tro, at den kun var gal den dag, kontrollørerne kom forbi den 29. september.
Men sådan var det ikke.
Over en længere periode
Under det næsten tre timer lange kontrolbesøg rodede Fødevarekontrollen i stedets papirer og konstaterede, at der er blevet ’målt for høj temperatur 'over en længere periode’ – uden at problemet blev løst.
- Vi opfatter det som en skærpende omstændighed, at virksomheden over en længere periode har opbevaret skaldyr ved for høje temperaturer – vidende om at temperaturerne var for høje. Virksomheden har haft en viden, som man ikke har reageret på, og det siger os, at virksomheden ikke kender til de vigtige temperatur-regler, siger Fødevarestyrelsens sektionsleder Martin Birk Hansen.
- Virksomheden begyndte først at rette op på forholdene, da vi bad dem om det. Det skulle være sket med det samme, fastslår han.
OVERBLIK: Her er alle de danske Michelinstjerner
Fødevarekontrollen eksaminerede de ansatte i deres viden om temperaturer:
’De ansatte kunne ikke redegøre tilstrækkeligt for opbevaringstemperatur for fersk fisk og skaldyr', opdagede Fødevarekontrollen.
Ikke nok med det.
Beskidt ude bagved
Ude bag de fornemme restaurant-lokaler var der ganske beskidt.
’Det indskærpes, at lokaler, hvor der findes fødevarer, skal holdes rene og i god stand. Virksomhedens to kølerum fremstår med sorte, grønne og hvide plamager i vækst på underside af hylder og på emballerede syltede hvidløg og virksomhedens opvasker fremstår med snavs i kanterne og på spulehovedet, skriver Fødevarekontrollen, som gav restaurant-ledelsen klar besked:
’Ansatte der tilvirker fødevarer skal være behørigt instrueret i håndtering af fødevarer.’
Det er en ommer
Fødevareekspert Orla Zinck minder om:
- Michelin-stjerner er ingen garanti for høj fødevaresikkerhed. Tvært i mod er de ikke i stand til at overholde fødevarelovgivningens regler, herunder de temperaturregler, som er klart beskrevet i lovgivningen, fastslår han.
Madglade milliardærer køber ny Michelin-restaurant
Michael René, kandidat i fødevarevidenskab, siger:
- Det er voldsomt at se, at en så anerkendt restaurant fejler på hygiejnen, det er ikke godt, det er en ommer.
I fornemt selskab
Geranium, som ligger i landets nationalstadion, Parken, åbnede i 2010 – og er nu den eneste danske top-restaurant, som har tre Michelin-stjerner – i fornemt selskab med blot 100 andre 3-stjernede Michelin-restauranter på verdensplan.
Geranium tjente i 2015 700.000 kroner efter skat - og har godt fem millioner kr. i egenkapital.
Det er bestemt ikke første gang, Danmarks ypperligste hovedstads-restauranter gambler med gæsternes sikkerhed.
Eksempelvis blev 12 gæster syge med kvalme, diarré og mavesmerter efter at have spist på luksushotellet d'Angleterre, hvor Lars Seier ofte opholder sig.
Og 63 gæster blev i 2013 syge af at spise på fornemme Noma, hvor en medarbejder gik på job selv om vedkommende havde roskildesyge.
Fødevarestyrelsen har ikke fået oplysninger om sygdom hos Geraniums gæster. Styrelsen har heller ikke foretaget mikrobiologiske analyser af skaldyrene. En sådan test kunne ellers afsløre, om de var fordærvede og farlige at spise.
Geranium åbnede i sin nuværende version i 2010. Foruden præmieringen med tre Michelin-stjerner blev restauranten i 2014 kåret som den 42. bedste restaurant af San Pellegrinos "The Worlds 50 best restaurants".
Kofoed er samtidig en af landets bedst præmierede. Han har bl.a. vundet både bronze, sølv og guld i kokkenes uofficielle verdensmesterskab, Bocuse d’Or.