To små børn i Aarhus må vokse op uden deres 36-årige mor, der kan se frem til en lang barsk straf, når hun til august får sin dom for heroinsmugling ved retten i Istanbul, Tyrkiet.
Den 11. september sidste år blev den 36-årige fraskilte mor anholdt i lufthavnen i Istanbul med 9,6 kilo heroin i bagagen.
Efter tyrkisk retspraksis står hun til 25 års fængsel, og som dansk statsborger af kurdisk afstamning fra Irak er hun afskåret fra prøveløsladelse eller mulighed for at afsone straffen i et dansk fængsel.
- Vi har fået besked på, at vi godt kan opgive at få hende udleveret til Danmark. Tyrkiet udleverer ikke personer til retsforfølgning i andre lande eller til afsoning i hjemlandet. Hun får heller ingen mulighed for prøveløsladelse eller udgang, siger politikommissær Jesper Jørgensen, afdelingen for organiseret kriminalitet hos Aarhus politi til ekstrabladet.dk.
Får hårdere straf end bagmanden
Den 36-årige mor risikerer derfor at skulle afsone alle 25 års fængsel i Tyrkiet. Hun får derfor en straf, der bliver meget længere end den formodede bagmand til heroinsmuglingen, der i dag stilles for byretten i Aarhus sammen med tre andre tiltalte.
Læs også:
Fire tiltalt for 47 kilo heroinDe fire mænd, syrere og libanesere bosat i Aarhus, på 27, 29, 33 og 34 år, er tiltalt for at have organiseret indsmugling af samlet 47-48 kilo heroin. De har, ifølge anklageskriftet, forskellige roller i heroinligaen og er ikke alle med i samtlige kilo heroin.
Hvis de fire kendes skyldige risikerer de op mod 16 års fængsel, men kommer kun til at afsone cirka det halve, hvis retten - som krævet - udviser tre af de fire for bestandigt.
Den formodede hovedmand er den 33-årige AA, der ifølge tiltalen organiserede den 36-årige kvindes smugling af de knapt 10 kilo heroin foruden to andre indsmuglinger på 18 og 20 kilo heroin med andre kurérer. Anklager i narkosagen Poul Gade kræver straffen over AA skærpet med indtil det halve over den normale strafferamme.
Fra Østrig til Danmark med bus
Det var anholdelsen af den 36-årige NM den 11. september i Istanbul, der fik narkosagen til at rulle. De 9,6 kilo heroin kom til Istanbul fra Libanon eller Syrien, og den 36-årige skulle flyve til Wien. Her skulle heroinen smugles videre med bus via Tyskland til Danmark.
Østjyllands politi anholdt de fire mænd i november sidste år og februar i år, og fandt 10 kilo heroin. De fire er ikke i forvejen kendt af politiet, der mener, at de er med i en professionel organisation, der stor bag store mængder heroin til Vesteuropa.
Gravede hul i cellemuren
Den 27-årige KA forsøgte, ifølge anklageskriftet, at flygte fra arresten i Aarhus ved at grave hul i cellemuren. Han fik løsnet murstenene med et køkkenredskab og lavede et hul på 50 gange 50 centimeter. Han arbejdede på flugtforsøget i en måned, men den 17. december sidste år opdagede fængselspersonalet de løse mursten.
Narkosagen, der løber over ni retsdage og hvor dommen over de fire ventes til august, er delt op i tre hovedforhold:
Den 33-årige AA og den 34-årige YM er tiltalt for indsmugling af 18 kilo heroin i kufferter fra Libanon eller Syrien via Tyrkiet og Østrig til Tyskland.
AA er tiltalt for de knapt 10 kilo heroin, som den 36-årige mor blev anholdt med 11. september 2011 i Istanbul.
Han er også tiltalt for sammen med den 29-årige MH og den 27-årige KA at have forsøgt indsmugling af 20 kilo heroin til Tyskland i slutningen af oktober 2011 i to kufferter.
Men MH og KA snød bagmanden og huggede den ene kuffert med 10 kilo heroin, som de rejste til Danmark med. Det betød, at de to smuglere mistede den anden kuffert med 10 kilo heroin, siger tiltalen.
Kender du den anholdte danske statsborger, som er fængslet i Tyrkiet, tip os på 1224 (koster alm. sms-takst) eller mail 1224@eb.dk