En elmast og et vejtræ kostede i nat to unge mænd livet, da de med omkring 120 kilometer i timen overhalede på Vigerslev Alle i Valby.
Både 22-årige Yunus Ucar og 20-årige Ali Charafeddine blev slynget ud af den gamle Nissan Primera, der skred ud og først ramte en elmast og derefter et vejtræ.
Læs også øjenvidneberetningen:
- Vi så vores bedste venner døAli omkom på stedet, mens Yunus afgik ved døden et par timer senere på Rigshospitalet.
De var begge kendt i det Københavnske gaderæsmiljø, hvor Yunus Ucar står som ejer af Facebook-gruppen 'Striben København', hvor begge de unge mænd lige nu bliver mindet. I skrivende stund har 234 lagt en kommentar.
Men ikke alle har ondt af de to.
Må tage deres straf
'Man rider som man sadler - to mindre tosser, der gør livet farligt for andre. Tør øjene. De er så meget selv skyld i det.' skriver en ung kvinde i tråden, der ellers svømmer over af mindebeskeder.
'Tåberne fra Striben sætter hver dag andres liv på spil, og så skal vi tude over dem? Voks op! Det er langt ude. Først spille smart og påstå der ikke sker noget, og når der så sker noget, som alle med en IQ over 10 siger til dem, der vil, så tude og sige det er uretfærdigt? PLAT' fortsætter hun.
Læs også:
De elskede fart - nu er de dødeSelvom kvinden bliver mødt med hårde ord fra sårede bekendte til Yunus og Ali, så melder flere kritikere sig på banen.
'Det er noget lort, de er gået bort, men hvis man kan ligge med 120 km/t inde i byen og være til fare for andre, så kan man satme også tage sin straf. Hvad hvis de havde smadret ind i nogen folk derinde? Jeg kører heller ikke efter loven, men jeg ligger satme heller ikke med så høj fart ind igennem en by. Må I hvile i fred. Husk selen.' skriver en mand, der bliver bakket op af en anden kvinde:
Mor ville ønske unge drenge ikke fik kørekort
'Det er respektløst at køre 120 igennem en by, hvor man må køre 50 og nej, det er ikke respektløst at skrive det her... Som mor føler jeg med drengenes mødre og kan ikke lade være med at tænke på, hvor mange gange de måske har sagt til dem, at de skal passe på. Og at en bil ikke er noget legetøj, at ræs skal køres på specielle baner, at de skal overholde færdselsregler, da de er til for vores sikkerheds skyld, men helt ærligt er jeg glad for, at det var en solo ulykke. Er jeg egoistisk? Måske... Men jeg er altså bare en mor, der ville ønske at drenge først kunne få deres kørekort, når de var blevet fornuftige.' skriver hun.
'Hvor er respekten for andres liv?' skriver en tredje kvinde.
Læs også:
22-årig kørte i døden med kammerat under ræs'Jeg synes da, det er ufattelig ærgeligt for dem, der har mistet et familiemedlem eller ven, og jeg føler da med dem, det er aldrig sjovt, men sorry ... Hvis man kører 100 km/t i en byzone, uden sele og med vinterdæk, så lever man livet farligt og udfordrer det, og nogle gange så klapper fælden. Jeg er bare glad for, at jeg ikke var en del af den ulykke på den måde. Hvis de træer og lygtepæle ikke havde været der, så der var fodgængere, der måtte lade livet på deres bekostning.' skriver en anden mand.
Ingen respekt
De kritiske indlæg får en hård medfart fra de mange sørgende:
Læs også:
20-årig dræbt i voldsom bilulykke'Til alle jer der kommer med respektløse og ondskabsfulde kommentar - tag jer sammen helt seriøst. Der er nogen, der har mistet deres kære. Det er for sent at prøve at lære de to drenge, hvad de kunne have gjort anderledes, så drop de platte kommentar. Tror ikke nogen af dem, der er fyldt med sorg har brug for jeres respektløse kommentarer! Vis dog at I har noget medfølelse i jer. Jeg har været en af dem, der skulle høre på ondskabsfulde kommentarer omkring hvad fire unge drenge kunne have gjort anderledes, og det gør så ondt, at folk ikke bare kan holde deres mening for sig selv! Hvis det var nogen af jer, der havde mistet jeres kære, havde I ikke nok ikke siddet og spillet hellige, som om at i aldrig gør noget forkert eller dumt!' skriver en kvinde, der ikke kender de to unge mænd, men tilsyneladende hørte uheldet ske.