Med anholdelsen af en bande formodede indbrudstyve håber politiet på Bornholm nu, at de har sikret julefreden.
Det hører til sjældenhederne, at der er brug for grundlovsforhør på øen, men onsdag vil fem af de formodede tyveknægte blive fremstillet.
- Det er meget lang tid siden, at vi har haft fem grundlovsforhør. Det er en fredelig ø, siger politikommissær Peter Jørgensen.
Det er virksomheder, foreninger, biler og private huse, som banden har haft deres opmærksomhed rettet mod.
Derfor har politiet haft en målrettet efterforskning for at sætte en stopper for de mange bræk. Tirsdag valgte man så at anholde i alt seks personer mellem 17 og 28 år.
Der er tale om fastboende unge, som politiet i forvejen har et godt kendskab til.
I forbindelse med ransagningerne hos de mistænkte er der ifølge politiet både fundet tyvekoster og en del narko.