Annonce:
Annonce:

Efter attentat: Trossamfund opfordrer politikere til afsky

Et brandattentat på Islamisk Kulturcenter får trossamfund til at opfordre politikerne til at vise deres afsky

Islamiske Trossamfund har flere gange forsøgt at råbe politikerne op. Men forgæves, skriver de i en pressemeddelelse. (Arkivfoto/Polfoto)
Islamiske Trossamfund har flere gange forsøgt at råbe politikerne op. Men forgæves, skriver de i en pressemeddelelse. (Arkivfoto/Polfoto)
Annonce:
Følg Krimi

Det Islamiske Trossamfund opfordrer politikerne til at tage afstand overfor de mange angreb på danske muslimer.

Opfordringen kommer, efter Islamisk Kulturcenter i Brønshøj natten til onsdag var udsat for et brandattentat. Københavns Politi efterforsker for øjeblikket, om det bunder i et politisk eller religiøst motiv.

Islamisk Trossamfund er imidlertid ikke tvivl om motivet. Trossamfundet henviser til, at der blandt andet tidligere på måneden blev begravet et dødt svin på moskegrunden på Amager. Budskab: Muslimerne er uønskede.

- Adskillige gange har Det Islamiske Trossamfund i Danmark forsøgt at råbe politikerne op med ønske om handling og ansvar overfor disse tendenser i samfundet, men tilsyneladende forgæves, skriver Islamisk Trossamfund i en pressemeddelelse.

Annonce:

- Vi har tillid til vores danske system, og det vil være helt på sin plads at lade politikerne vise deres afstandtagen overfor disse modbydelige attentater.

- Alt andet ville være hyklerisk, når man samtidig beder diverse islamiske organisationer om at tage afstand fra stort og småt, der foregår tusinder af kilometer borte og uden relevans for dem i øvrigt, hedder det.

- Sekundært må man erkende, at dette problem er af langvarig karakter, hvorfor de nødvendige tiltag skal tages for, at vi sammen kan undgå sådanne terrorhandlinger, skriver Islamisk Trossamfund og fortsætter:

- I denne forbindelse stiller Det Islamiske Trossamfund sig undrende over, at der til dags dato ikke har været én eneste henvendelse, hvor man har forsøgt at tale om eventuelle tiltag, der skal hjælpe os med at gør dette samfund sikkert for alle, ikke mindst muslimerne.

Ved attentatet natten til onsdag blev der knust en rude i kulturcentret på Horsebakken, der blandt andet rummer en af landets ældste moskéer, hvorefter en brandbar væske blev hældt ud på gulvet og stukket i brand.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Pas på ønsker i Venstre - de kan gå i opfyldelse
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: