Annonce:
Annonce:

Hylder den svenske selvmordsbomber

Hjemmesider på arabisk hylder Sveriges første selvmordsbombemand - og truer med angreb i Danmark

Bilede af den svenske selvmordsbomber fra hjemmesiden muslm.net.
Bilede af den svenske selvmordsbomber fra hjemmesiden muslm.net.
Annonce:
Følg Krimi

- Jeg beder til Gud, om at tage mod ham blandt martyrerne, og give ham en ypperlig plads i paradiset, skriver brugeren 'Ancestral European' på hjemmesiden muslm.net.

Og 'Ancestral European' er ikke alene.

Andre Islamistiske hjemmesider med tilknytning til al-Qaeda bragte tirsdag et hyldestdigt til selvmordsbombemanden i Sverige, som kaldes martyr. Samtidig opfordres brugerne til at ødelægge europæiske byer.

I et 80 linjer langt digt roses selvmordsbombemanden Taymour Abdulwahab som martyr, efter at han blev dræbt i et øjensynligt forsøg på at udføre et terroranslag i Stockholm lørdag.

'Abdulwahab, oh elskede, jeg kender ham ikke, men jeg så et foto af ham, og jeg beundrede ham', hedder det i digtet, der fremsætter adskillige trusler om terroranslag i blandt andet København, Paris og Berlin.

Digtet, der blev bragt på hjemmesider som Shumukh al-Islam og Al-Mojahden, der ofte bringer materiale fra al-Qaeda, siger, at 'dommen over København vil være ubeskrivelig hård med store ødelæggelser'.

Ekstra Bladet har brugt Google Translate til at oversætte hjemmesiden muslm.net. Mener du, der er en fejl i oversættelsen, er du velkommen til at skrive til filip@eb.dk.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Har du vildledt Folketinget, Ellemann?
Annonce:
Annonce:

... Se billederne

Annonce:
Annonce: