Annonce:
Annonce:

Syv uskyldige mål for skud i Odense

Politiet betegner udviklingen i bandekrigen som 'sindssyg'. Almindelige borgere visiteres af indvandrerbander

Annonce:
Følg Krimi

På blot 14 dage har syv uskyldige borgere i Odense været mål for skud i udløbere af den verserende bandekrig, og politiet tegner et billede af en situation, der er hinsides enhver fornuft.

- Det er jo fuldkommen sindssygt, det der foregår lige nu, siger Torben Schultz Pedersen der er leder af vagtcentralen hos Fyns Politi til Fyens Stiftstidende.

Ingen af de borgere der har været i skudlinjen, har forbindelser til de to stridende parter - Hells Angels og støttegruppen AK81 på den ene side og diverse indvandrerbander på den anden side af skyttegraven.

21-årig anholdt
Søndag blev to mandlige dykkere beskudt, da de sad i en bil i Esbygade blot fordi de lignede 'rockertyper'.

Begge mænd slap heldigvis uskadt fra episoden.

En 21-årig mand med indvandrerbaggrund blev allerede søndag anholdt for at have affyret skuddene, og mandag blev han varetægtsfængslet i fire uger.

Almindelige borgere visiteres
Og ligesom det en overgang var tilfældet på Nørrebro i København bliver tilfældige borgere nu på åben gade visiteret af nervøse bandemedlemmer.

Ifølge Fyens Stiftstidende er det indvandrerbander, der står for den ulovlige visitation af sagesløse borgere i Odense.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Har du vildledt Folketinget, Ellemann?
Annonce:

... Se billederne

Annonce:
Annonce:
Annonce: