Gennem de seneste pa år har Rockerklubben Bandidos åbnet afdelinger på stribe.
Og intet tyder på at klubben er færdig – snarere tvært imod.
Ifølge Ekstra Bladets oplysninger fra kilder i miljøet er Bandidos tæt på at åbne endnu en afdeling. Denne gang på Amager, København.
Hells Angels har ellers betragtet øen som deres baghave, hvor Bandidos ikke havde noget at gøre.
I sommeren 2010 rev en vred Jim Thindann, præsident, Bandidos Europe, den hidtidige samarbejdsaftale mellem klubberne i stykker.
Ballade i Esbjerg
Efterfølgende åbnede hans klub en række nye filialer rundt om i Danmark. Særligt i byer, der i følge aftalen ellers havde været HA-land. Blandt andet Odense.
Læs også: Kold rockerkrig på ord og muskler
HA svarede igen med enkelte nye afdelinger. Senest i Esbjerg tidligere i år, hvor det kom til sammenstød mellem HA og lokale Bandidos-støtter.
Læs også: Masseanholdelser efter stort slagsmål
Efter et par voldsomme slagsmål i vesterhavsbyen fik repræsentanter fra klubberne snakket sig til en eller anden form for fred.
Selv om nyheden om Bandidos’ Amager-planer medførte en vis murren i HA’s rækker, vurderer politikilder, at situationen mellem de to klubber godt er anpændt, alligevel står en ny rockerkrig ikke direkte for døren.
HA’s modtræk kunne eventuelt være at åbne en afdeling et sted i Nordsjælland, som Bandidos ellers har anset for deres område.
- PT har vi ikke noget klubhus på Amager, er Michael 'Kokken' Rosenvolds eneste kommentar til ekstrabladet.dk. Han er vicepræsident, Bandidos Europe.