Den forsvundne direktør, Stein Bagger, har i flere år plejet omgang med højtstående Hells Angels rockere. Det bekræfter højtstående politifolk overfor Ekstra Bladet.
For få måneder siden er Stein Bagger således set ombord på et privatchartret fly fra København på vej mod en destination i Sydeuropa med to højtstående rockere.
Læs også om Stein-parrets luksusliv i 'Kendte jeg overhovedet Stein'
Forretningspartner overfaldet
Mandag aften kom det også frem, at en af Stein Baggers forretningspartnere er blevet overfaldet udenfor sit hjem i Farum i Nordsjælland.
Ifølge ekstrabladet.dk's oplysninger blev den 46-årige mand overfaldet kl. 6.55 om morgenen forrige mandag.
En person ringede på døren og bad om hjælp med en bil, men da Baggers forretningspartner gik med udenfor, blev han slået ned med en hammer.
Han flygtede efterfølgende ned til Furesøen, inden han fik hjælp fra en nabo.
Politiet undersøger nu, om der er en sammenhæng mellem Stein Baggers forsvinden og overfaldet på manden, som hævder, at han er medejer af selskabet, Agios United SA, som Stein Bagger ejer.
Overfaldet har resulteret i, at bestyrelsesformand og medejer af IT Factory, Asger Jensby, nu har fået en livvagt.
Bodybuilder
41-årige Bagger har også en fortid som bodybuilder og har tidligere solgt steroider til ligesindede muskelmænd.
Kun én gang tidligere har han kommenteret sin bodybuilder-karriere:
– Det kan let føre til associationer om store arme, lille hjerne og doping og alt muligt andet. Det tjener ikke mit arbejde i IT Factory, sagde han i 2002 til Børsen.