Annonce:
Annonce:

Tyve stjal 150 Canada Goose jakker

Stjålne Canada Goose jakker for næsten 800.000 kr. er fundet under ransagning på Amager

Politiet fandt 150 af de dyre jakker under en ransagning på Amager. (AP Photo/The Canadian Press, Aaron Vincent Elkaim)
Politiet fandt 150 af de dyre jakker under en ransagning på Amager. (AP Photo/The Canadian Press, Aaron Vincent Elkaim)
Annonce:
Følg Krimi

En gang på politistationen på Amager er fyldt op med sække med Canada Goose jakker til næsten 800.000 kroner efter en ransagning hos en 21-årig kendt tyv, der i dag blev varetægtsfængslet i Københavns dommervagt i 13 dage.

150 kostbare jakker af det kendte og eftertragtede mærke blev fundet hos den 21-årige sammen med stjålne deignermøbler og værktøj.

Politiet mistænkte den 21-årige for indbrud i en hvid Nissan håndværkerbil, hvor der blev stjålet professionelt værktøj for 100.000 kr.

Men da han blev anholdt, dukkede der meget mere op.

Canada Goose jakkerne blev stjålet under et indbrud på et lager på Refshalevej, Amager, den 14. januar. Værdien er beregnet til godt 771.000 kr.

Den 21-årige, der sigtes for tyveri og subsidiært hæleri af de kostbare jakker, blev fængslet bag lukkede døre, fordi politiet mener, at der er medgerningsmænd på fri fod. Politiet er også ved at undersøge, hvor de stjålne designermøbler stammer fra.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Svulster og skandaler trives i tavshed
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: