Annonce:
Annonce:

Politiet fabrikerede beviser: Sad på dødsgangen i 30 år

Nåede at få rekorden for at sidde længst tid på dødsgangen - så blev han frikendt

Hideko Hakamada (i midten) er søster til Iwao Hakamada, som er blevet løsladt efter 48 år bag tremmer - heraf 30 år på dødsgangen. (Foto: AP)
Hideko Hakamada (i midten) er søster til Iwao Hakamada, som er blevet løsladt efter 48 år bag tremmer - heraf 30 år på dødsgangen. (Foto: AP)
Annonce:
Følg Krimi

Uskyldig mand dømt til døden. 48 år bag tremmer. Fabrikerede beviser. Frifundet som 78-årig.

Det lyder umiddelbart som plottet i en amerikansk fængselsfilm, men det er det ikke. Tværtimod er det den grusomme virkelighed for japanske Iwao Hakamada, der torsdag kunne forlade fængslet som en fri mand - efter 48 år bag tremmer, herunder 30 år på dødsgangen.

Det skriver nyhedsbureauet AP.

78-årige Iwao Hakamada, der for 48 år siden blev dømt for et brutalt drab, blev beordret løsladt af en Højesteretsdommer torsdag. Det skete, efter der var kommet beviser frem, der pegede på, at efterforskerne i drabssagen havde fabrikeret beviser mod ham.

I Guiness Rekordbog står Iwao Hakamada som den person, der har siddet længst tid på dødsgangen.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Præster, pædofili og børneporno
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: