En ung, hvid mand havde deltaget i et bønnemøde med sine ofre i en kirke i Charleston, South Carolina, inden han trak et skydevåben og dræbte ni personer i rundkredsen.
De døde tæller seks kvinder og tre mænd. Alle ofre var sorte, oplyser amerikansk politi, der har offentliggjort et foto af den formodede gerningsmand.
- Dette er en situation, der er uacceptabel i alle samfund, og især i vores samfund og by, siger politichef i Charleston, Greg Mullen, der mener at motivet til massakren er had til sorte.
- Jeg kan bekræfte, at jeg anser dette som en hadeforbrydelse. Vi har brug for hjælp til at finde gerningsmanden, så ingen andre kommer til skade, siger politichef Greg Mullen på et pressemøde.
Store politistyrker jagter den formodede gerningsmand, der flygtede fra kirken i en sort bil. Han beskrives som velsoigneret og cirka 180 centimeter høj.
- Han bærer en særegen trøje, og hans bil og nummerplade er også meget letgenkendelige, siger politichefen, der mener, at gerningsmanden er lokalkendt.
Politiet har indledt en massiv jagt for at finde den formodede gerningsmand. (Video: Ritzau)
Lokal senator blandt ni dræbte i had-forbrydelse
Skyderiet skete sent onsdag aften lokal tid i Emanuel African Methodist Episcopal Church, som er en af de mest populære kirker for sorte amerikanere.
Da betjente ankom til kirken fandt de otte døde personer, mens en niende person senere omkom på et hospital i nærheden.
Tre personer, som deltog i bønnemødet, overlevede skyderiet, heraf to med kvæstelser.
Blandt de ni dræbte er kirkens præst på 41 år, Clementa Pinckney, der også er en kendt lokalpolitiker.
Pinckney talte under en begravelse for den sorte Walter Scott, der i april blev dræbt af en hvid politimand, oplyser CNN.