Annonce:
Annonce:

Butikstyv havde voldsom promille

Gik på rov i supermarked med 5,0 i promille

Annonce:
Følg Krimi

En læge fra Aalborg Universitetshospital fik sig noget af et chok forleden, lyder det i døgnrapporten fra Nordjyllands Politi.

Af døgrapporten fremgår det, at den kvindelige læge havde taget en blodprøve på en mand, der var blevet anholdt og derfor skulle have testet, om han var påvirket.

Blodprøven viste nemlig, at manden i voldsom grad påvirket af alkohol – hans promille lå på 5,0.

Grunden til anholdelsen var, at manden ikke ville samarbejde med en vagt i et supermarked i Danmarksgade i Aalborg.

Vagten havde opdaget ham i at stjæle fra butikken, og ved nærmere undersøgelse viste det sig, at tyveriet var sket flere dage i træk.

Rockerklubben Satudarah rykker ind på Amager med den prominente rocker Svend 'Svin' i spidsen. Hells Angels har ellers siddet tungt på øen i årtier. Hør mere i 'Afhørt' herunder eller i din podcast-app

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
De har fået nok af Løkke
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce: