Rettelse: Det fremgik tidligere af artiklen, at der havde været både finskytte og forhandlere til stede, men det har Københavns Politi sidenhen rettet. Der er derimod tale om, at politiet har haft såkaldte 'lange våben', altså automatrifler, med.
--------- SPLIT ELEMENT ---------
En kniv var involveret i husspektakler på Højdevej på Amager lørdag eftermiddag, og det betød hurtigt både patruljevogne og skytter med såkaldte lange våben på stedet.
Det oplyser vagtchef ved Københavns Politi Henrik Svejstrup til Ekstra Bladet.
- Vi fik anmeldelsen 13.36. Det er husspektakler, der har udviklet sig mellem en mand og en kvinde, der har været slemt hidsige. Og så har der har været en kniv involveret, så vi tager vores foranstaltninger.
Det fremgik tidligere af artiklen, at der havde været både finskytte og forhandlere til stede, men det har Københavns Politi sidenhen rettet. Der er derimod tale om, at politiet har haft såkaldte 'lange våben', altså automatrifler, med.
Det er nemlig kun politiets aktionsstyrke, der arbejder med finskytter, og altså ikke reaktionsafsnittet, som var sendt afsted i dette tilfælde, oplyser politiet.
Snakker med parterne
Ifølge vagtchefen fik politiet siden kontakt til begge involverede parter.
- Den ene part har vi fået kontakt til, og den anden snakker vi med, siger Henrik Svejstrup.
Ifølge vagtchefen var politiet til stede med flere patruler.
Omkring 17.30 oplyser vagtchefen, at politiet har forladt stedet igen, og at episoden endte udramatisk.