Den offentlige anklager i Saudi-Arabien oplyser, at fem mennesker er blevet dømt til døden for drabet på journalisten Jamal Khashoggi.
Tre andre personer er sammenlagt idømt 24 års fængsel for deres andel i forbrydelsen, skriver Reuters.
Saudi-Arabien kronprins, Mohammed bin Salman, som i internationale kredse mistænkes for at være den egentlige bagmand, har ikke været anklaget i sagen.
Khashoggi blev myrdet, da han 2. oktober sidste år.
Inden sit bryllup
Journalisten blev dræbt i det saudiarabiske konsulat i Tyrkiet. Khashoggi var mødt op på konsulatet for at underskrive papirer i forbindelse med sit snarlige bryllup. Han blev 59 år.
De tyrkiske myndigheder har tidligere oplyst, at der blev fløjet 15 agenter ind fra Saudi-Arabien tidligt om morgenen 2. oktober.
De kvalte ham og skar ham siden i småstykker, har den tyrkiske efterretningstjeneste afsløret.
Den amerikanske efterretningstjeneste CIA konstaterede måneden efter i en rapport, at det var kronprins bin Salman, der havde givet ordrer til at slå Khashoggi ihjel.
Udviklede sig negativt
Da sagen først rullede, var Saudi-Arabien tavse i lang tid. Da de endelig meldte noget ud, lød meldingen, at der havde været en 'diskussion'.
- Diskussioner fandt sted med Jamal Khashoggi på konsulatet i Istanbul, og det udviklede sig negativt og endte med slagsmål og skænderi. Slagsmålet førte til hans død, og de forsøgte at skjule, hvad der var sket, oplyste en offentlig anklager i en erklæring ifølge det statslige telegrambureau Saudi Press Agency.
Jamal Khashoggi var kendt som en aktiv kritiker af styret i Saudi-Arabien og levede i årene inden sin død i eksil i Washington i USA af frygt for forfølgelse.
Han flygtede i september 2017, blot få måneder efter den saudiske kronprins og leder af det saudiske styre, Mohammed bin Salman, kom til magten. Det skriver Business Insider.