Annonce:
Annonce:

Fire anholdt af PET: Mistænkt for at lække oplysninger

De anholdte er nuværende og tidligere medarbejdere i efterretningstjenesterne, lyder det

Annonce:
Følg Krimi

Politiets Efterretningstjeneste (PET) har onsdag i samarbejde med politiet anholdt fire personer, som er mistænkt for at lække oplysninger fra PET selv og fra Forsvarets Efterretningstjeneste (FE).

Det oplyser PET i en meddelelse.

Anholdelserne skete ifølge PET i forbindelse med en række ransagninger på forskellige adresser.

De anholdte er ifølge PET nuværende og tidligere medarbejdere i de to efterretningstjenester. De er blandt andet sigtet for at have videregivet 'højt klassificerede oplysninger fra efterretningstjenesterne'.

Op til 12 års fængsel
Anholdelserne er sket efter en 'længerevarende efterforskning af lækager fra efterretningstjenesterne'.

PET oplyser, at sagen nu er overdraget til anklagemyndigheden, og at man ikke har yderligere kommentarer.

De anholdte er sigtet efter straffelovens paragraf 109 stk. 1, som har en strafferamme på op til 12 års fængsel.

Straffelovens § 109:

'Den, som røber eller videregiver meddelelse om statens hemmelige underhandlinger, rådslagninger eller beslutninger i sager, hvorpå statens sikkerhed eller rettigheder i forhold til fremmede stater beror, eller som angår betydelige samfundsøkonomiske interesser over for udlandet, straffes med fængsel indtil 12 år'.

--------- SPLIT ELEMENT ---------

Afhørt har tidligere på ugen lavet et ekstra-afsnit om skyderierne i København. Lyt med herunder eller i din podcast-app.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Stadig en stank af magtmisbrug i minksagen
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: