En lastbil, der var lastet med maling, væltede på Fynske Motorvej natten til onsdag. Og det gav problemer for trafikken både i morgen- og formiddagstimerne.
Lidt efter klokken 12 onsdag er der dog ryddet op efter uheldet, og trafikken kan igen passere på strækningen. Det oplyser Vejdirektoratet på Twitter.
- Forvent dog stadig massiv kødannelse og forlænget rejsetid, skriver Vejdirektoratet.
Det var hele vestgående spor mellem afkørsel 57 Nørre Aaby og afkørsel 56 Ejby, der var spærret.
Den langvarige lukning af strækningen har skyldtes den omfattende oprydning på stedet. Lastbilen kørte med maling, og det væltede ud over motorvejen. Det skulle fjernes, før motorvejen kunne åbnes igen.
- Vi arbejder på at suge og rense det op. Før vi kan åbne motorvejen, skal vi have det op, så det ikke er fedtet og glat derude, sagde vagtchef ved Fyns Politi Milan Holck Nielsen onsdag morgen.
Lastbilen tippede over lidt efter midnat, og siden da har arbejdet med at få ryddet op efter uheldet pågået. Ingen kom til skade i uheldet, men både autoværn og lastbilen fik betydelige skader.
Politiet fik anmeldelsen om uheldet klokken 00.28.