Annonce:
Annonce:

Kongresmedlem skudt til sportsbegivenhed: Nu er han indlagt igen

Det amerikanske kongresmedlem Steve Scalise blev i juni skudt til en baseballkamp. Nu er han tilbage på hospitalet

Steve Scalise inden han blev skudt. Foto: AP
Steve Scalise inden han blev skudt. Foto: AP
Annonce:
Følg Krimi

Det amerikanske kongresmedlem Steve Scalise er tilbage på intensivafdeling på hospitalet i Washington.

Den republikanske politiker var ellers meldt stabil, efter han har været opereret tre gange på grund af skudsår. Scalise blev ramt af skud i juni under en baseballkamp for politikere i Virginia.

Skuddet ramte Scalise i hoften, men kuglen ødelagde flere vigtige blodårer, knogler og organer, og det er derfor, at det har været så livstruende.

Politikeren er kommet tilbage til intensiv, fordi man er bekymret for en infektion. AP melder, at hans tilstand er alvorlig.

Skudt og dræbt
Gerningsmanden, James Hodgkinson, dukkede op til politikernes træningskamp og affyrede op mod 100 skud. Det var kun republikanere, der var mødt op, fordi de skulle forberede sig på en kamp mod kolleger fra Demokraterne.

James Hodgkinson nåede at såre fire mennesker, inden han selv blev ramt af skud fra en politimand. Han afgik senere ved døden.

Hodgkinson beskrives som tilhænger af demokraten Bernie Sanders, som sidste år var tæt på at blive Demokraternes præsidentkandidat.

Scalise er såkaldt indpisker hos Republikanerne i Repræsentanternes Hus.

Det gør ham til en af de vigtigste republikanere i forsamlingen. Han er en svoren tilhænger af Trump og retten til at bære våben.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Svulster og skandaler trives i tavshed
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: