Annonce:
Annonce:

Landevej spærret: Lastbil påkørte bro og væltede

En dramatisk lastbil-ulykke har betydet, at politiet har været tvunget til at spærre en landevej nær Skive

Annonce:
Følg Krimi

Ved du noget eller har du billeder, så tip os på sms 1224 (alm. takst) eller skriv mail til 1224@eb.dk

En lastbil-ulykke har onsdag tvunget Midt- og Vestjyllands Polit til at spærre Hobrovej ca. 5 kilometer vest for Virksund nær Skive.

Det oplyser politiet i en pressemeddelse.

Ulykken skete da lastbilen lastbilen påkørte en bro og væltede.

- Lastbilen med anhænger væltede og spærrer nu vejen. Oprydningen er i gang men der er så store skader på bro og vejbane, at afspærringen opretholdes i længere tid indtil skaderne er vurderet af eksperter fra vejdirektorate, skriver politiet, skriver politiet i en pressemeddelse.

Ifølge politiet er skaderne så omfattende, at vejen formentlig vil være spærret helt til i morgen.

- Der er etableret omkørsel fra vest ad Hejlskovvej og fra øst ad Ørslevklostervej. Tunge køretøjer kan passere via omkørslen, men anbefales at køre syd om fjorden via Viborg - Højslev - Skive, skriver politiet.

Heldigvis er ingen kommet til skade i forbindelse med ulykken.

Ved du noget eller har du billeder, så tip os på sms 1224 (alm. takst) eller skriv mail til 1224@eb.dk

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Inflation er den største ødelægger af almindelige menneskers økonomi
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: