Annonce:
Annonce:

Lufthavn evakueret: 26 fik åndedrætsbesvær

Omkring 500 mennesker er blevet evakueret i London City Airport. Pludselig fik folk åndedrætsbesvær

Annonce:
Følg Krimi

Ved du noget? Tip os på 1224@eb.dk eller sms/mms på 1224 (alm. takst)

Fredag aften har myndighederne i London været tvunget til at evakuere omkring 500 mennesker.

Det skriver blandt andre Sky News.

Episoden sker efter en såkaldt kemisk hændelse, hvor 26 mennesker måtte behandles. Det fortæller 'London Ambulance's Assistant Director of Operations', Paul Gibson, til Sky News.

- Vi har behandlet 26 mennesker for åndedrætsbesvær, hvoraf to af er blevet kørt på hospitalet, siger Paul Gibson til Sky News.

Det er fortsat uklart, hvad der er sket, men de første meldinger lød på, at der var tale om en kemisk hændelse. Men nu oplyser Londons Brandvæsen til Reuters, at der er ikke målt forhøjede niveauer af kemikalier

Annonce:

Alarm afblæst
Ved halv nitiden er lufthavnen ifølge nyhedsbureauet Reuters genåbnet, men der forventes stadig forsinkelser og uregelmæssige flyvninger.

Der er ikke målt forhøjede niveauer af kemikalier ved London City-lufthavnen, oplyser Londons brandvæsen.

- To fuldstændige gennemsøgninger af lufthavnen blev udført af brandmænd og politifolk iført beskyttelsesudstyr, lyder det ifølge Reuters i en meddelelse.

- Der blev ikke målt forhøjede niveauer, og bygningen blev luftet igennem, gennemsøgt og erklæret sikker.

Det er ikke klart, hvad der fik de pågældende passagerer til at få det dårligt, men BBC skrev, at der var mistanke om "en kemisk hændelse".

En talsmand for lufthavnen oplyser til BBC, at den blev evakueret, efter at en brandalarm gik i gang omkring klokken 18 dansk tid.

35-årige Chris Daly fortæller til BBC, at han netop var landet med et fly fra Glasgow, da han hørte brandalarmen. Passagererne i bagageudleveringen fik besked på at forlade bygningen.

Annonce:

- Jeg kan se nogle fly, der cirkler rundt, men ingen andre fly er landet. Vi har ikke rigtigt fået noget at vide. Vi så nogle brandfolk gå ind i bygningen for at undersøge den nærmere, sagde Daly ud på aftenen til BBC fra landingsbanen, hvor han opholdt sig.

Superstjerne fanget
En af de berørte er den britiske boksestjerne og tidligere verdensmester David Haye.

Han skulle til Skotland for at se en boksekamp, men er nu blevet evakueret i stedet for. Det skriver han på Twitter.

- Øv. Jeg kan ikke komme til Skotland i dag. Da London City Airport blev evakueret, begynde alle at hoste kontrollerbart, skriver han.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Inflation er den største ødelægger af almindelige menneskers økonomi
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: