En 23-årig mand blev søndag aften anholdt for at spraymale på fire valgplakater på Christianhavns Torv i København.
Det skriver Københavns Politi på Twitter.
Manden blev sigtet for hærværk, da politiet fik fingrene i ham.
Men den tilsyneladende populære hærværks-trend har også spredt sig til andre dele af København, og derfor opfordrer politiet til, at man lader være.
- Vi har desuden modtaget anmeldelser om hærværk mod andre valgplakater på Frederiksberg, og vi vil stærkt opfordre til, at man nøjes med at kigge på plakaterne, skriver Københavns Politi.
De oplyser desuden, at hvis man dømmes for hærværk, kan det straffes med bøde eller i grove tilfælde fængsel.
--------- SPLIT ELEMENT ---------
Lyt til Ekstra Bladets krimipodcast 'Afhørt' herunder eller i din podcast-app. Det nyeste afsnit handler blandt andet om en mislykket narkohandel i Aarhus, der kostede den 25-årige 'Shmur' livet.