Ved du noget? Tip os på 1224@eb.dk eller sms/mms til 1224 (alm. takst)
Det krævede en mindre redningsaktion, da en mand søndag fik en mur ned over sig på Kratmosevej i Vedbæk i Nordsjælland. Det fortæller vagtchef hos Nordsjællands Politi Søren Bjørnested.
- Det er en læmur, han har fået ned over sig i forbindelse med noget graverarbejde. Han er blevet kørt til Rigshospitalet Traumecenter.
Politiet kan endnu ikke sige noget om mandens tilstand, men fortæller, at han var ved bevidsthed, efter han blev befriet fra murbrokkerne.
Familie ramt af betonklods kastet fra bro: En dræbt
Kammerater hjalp
Manden var heldigivs ikke alene, da ulykken skete. Og nogle kammerater var også tilstede, da politiet mødte op, og redningspersonel løftede murbrokkerne væk og dermed befriede manden.
- Vi ved kun, at det er styrtet ned over ham. Vi ved ikke, om han blev begravet i dem, siger vagtchefen.
- Hans fysiske tilstand, kan vi ikke sige noget om. Men han er blevet kørt til traumecenteret, som man også gør med personer, som har været impliceret i færdselsuheld. Det er nødvendigt at stabilisere dem.
Ekstra Bladet følger sagen...