En fransk politibetjent blev torsdag aften skudt og dræbt på en af Paris’ mest kendte boulevarder, Champs-Élysées.
Det skete, da en gerningsmand steg ud af sin bil og åbnede ild mod tre betjente, der alle blev ramt. En kvindelig forbipasserende blev ramt i benet.
Gerningsmanden, der var bevæbnet med et kalashnikov-gevær, blev dræbt i en efterfølgende skudveksling mellem ham og politiet.
Området omkring Champs-Élysées blev efterfølgende afspærret.
Artiklen fortsætter under billedet...
Den dræbte gerningsmand var i forvejen kendt af politiets anti-terrorenhed, oplyser politikilder til Reuters. Ifølge det franske medie Le Figaro var gerningsmanden belgier.
Hans hjem i Seine-et-Marne nær Paris bliver torsdag nat ransaget. Belgisk politi er desuden gået ind i sagen.
Identiteten på den dræbte betjent og den sårede, kvindelige turist er endnu ikke offentliggjort. Tilstanden på de to sårede betjente er endnu ukendt.
Så betjent falde om
Danske Søren Ellegaard befandt sig få meter fra betjentene, der blev skudt. Selv var han under en halv meter fra at blive ramt.
- Jeg har været så tæt på, som man overhovedet kunne. Jeg hørte skuddene og så den ene betjent falde om med det samme. Jeg kastede mig ned med det samme og ventede bare på at mærke, at jeg selv blev ramt, fortæller han til Ekstra Bladet.
Artiklen fortsætter under billedet...
Sammen med en fransk mand søgte han efterfølgende tilflugt i et nærliggende lagerlokale. Herfra kunne han via overvågningskameraer følge med i de voldsomme scener ude fra gaden.
- Da det hele var overstået, blev vi lukket ud igen. Jeg står lige nu og kigger på gerningsstedet. De har fjernet den døde betjent, men den dræbte gerningsmand ligger stadig få meter fra mig, fortæller Søren Ellegaard, inden han bliver hentet af politiet for at afgive vidneforklaring.
Artiklen fortsætter under billedet...
Hvis der har været en anden gerningsmand ud over den dræbte, så er vedkommende stadig på fri fod. Ifølge det franske nyhedsbureau AFP har Islamisk Stat taget skylden for angrebet.
Dansker i Paris: - Jeg lå på jorden og ventede bare på, at en kugle ramte mig