De to mistænkte mænd i sagen om knivdrabet på en 35-årig i Haverslev i Nordjylland har forbindelse til rockerklubben Saturdarah, men efterforskning har ikke påvist, at drabet har forbindelse til rockermiljøet.
Det oplyser Nordjyllands Politi i en pressemeddelelse.
Drabet er altså ikke en del af en særlig rocker- eller bandekonflikt. Politiets efterforskere er dog fortsat ved at udrede alle trådene.
- Og det er et komplekst og langvarigt arbejde. Derfor er det endnu for tidligt for os at udtale os præcist om motiv til drabet, men vores efterforskning viser indtil videre, at der er tale om en isoleret situation, der udvikler sig til slagsmål og ender med drab, forklarer den ansvarlige for politiets efterforskning, vicepolitiinspektør fra Nordjyllands Politi, Frank Olsen.
Artiklen fortsætter under videoen.
Vicepolitiinspektøren oplyser, at myndighederne lige siden drabet intenst har eftersøgt de to mænd - 28-årige Kion Hjaltalin Bertelsen og 24-årige Mohammed Omar Royeq. Det gør politiet stadig med uformindsket styrke.
- Vores efterforskning i sagen fortsætter på højtryk. Vi er stadig i gang med at afhøre vidner og undersøge en række tekniske spor på og omkring gerningsstedet. Der pågår en intens eftersøgning for at finde og pågribe de to mistænkte, understreger Frank Olsen og opfordrer de to mænd til at melde sig til politiet med det samme.
To eftersøgt for knivdrab: Begge hylder rockerklub på Facebook
Har man oplysninger i sagen, så skal man ringe til politiet på 114.
Politiet understreger, at hvis man ser de to mænd, så skal man ikke selv pågribe dem, men ringe 114, så tager politiet sig af sagen.
Ville lægge kriminaliteten på hylden: Nu er han eftersøgt for drab