Annonce:
Annonce:

Skole i sorg efter trippeldrab: 'Er de rigtigt døde?'

De to børn, der er blevet dræbt og fundet i en fryser, gik på Høje Kolstrup Skole. Det oplyser skolelederen, der samtidig fortæller, at dagen har været præget af sorg

Flaget er på halvt foran Høje Kolstrup Skole (Foto: Claus Bonnerup)
Flaget er på halvt foran Høje Kolstrup Skole (Foto: Claus Bonnerup)
Annonce:
Følg Krimi

Ved du noget? Send os dit tip på 1224@eb.dk eller SMS 1224 (alm. takst)

Flaget er på halvt på Høje Kolstrup Skole i Aabenraa.

Mandag morgen fik skolens elever og personale, at to af skolens elever er blevet dræbt.

Politiet søndag aften fandt liget af en 27-årig syrisk kvinde og hendes to døtre på henholdsvis syv og ni år i en fryser, og skoleleder, Kasten Hansen, bekræfter over for Ekstra Bladet, at de to små piger var elever i skolens modtagerklasse.

- Skolen har tidligere i dag afholdt en mindehøjtidelighed for eleverne, hvor de tændte et lys for hver af de to børn. Flaget er og vil være på halv stang, siger skoleleder Karsten Hansen til Ekstra Bladet.

Annonce:

'Er de rigtigt døde?'
Samtidig fortæller han, at eleverne har været samlet i gruppe, hvorefter de blev informeret om familietragedien. Derudover har to af kommunens psykologer har været på skolen hele dage for at tale med både børn og voksne.

- I klasserne har man talt om det, der er sket. Børn er jo børn, og mange har spurgt, om de nu også 'er rigtigt døde?'. Nogle af børnene løber bare ud og leger videre, mens andre tænker meget på det. Nu bliver det så forældrenes opgave, at tale om det der er sket, siger en tydeligt påvirket Karsten Hansen til Ekstra Bladet.

Mor og to børn fundet i fryser: 'Det er uhyggeligt'

Skolelederen ønsker dog ikke at udtale sig om hverken forbrydelsen eller om det to ofre.

Nabo: Det er uhyggeligt
Ekstra Bladet har tidligere talt med en nabo, i den opgang hvor moren og de to børn blev fundet.

- Det er enormt uhyggeligt og chokerende. Man kommer jo til at tænke på, hvor længe de har ligget der i den fryser. Det er en forfærdelig skæbne, siger hun til Ekstra Bladet.

Af hensyn til sin sikkerhed ønsker naboen at være anonym, men Ekstra Bladet er bekendt med hendes identitet.

Annonce:

Til Ekstra Bladet fortæller hun, at hun havde et sporadisk kendskab til familien.

- Jeg har ikke set dem i de sidste to måneder, men jeg har besøgt dem en enkelt gang, ligesom de har besøgt mig en enkelt gang. De snakkede ikke et ord dansk, og holdt sig mest i de arabiske kredse.

Ligene af to børn og mor fundet i fryser

- Efter nyheden om drabene har jeg tænkt over, at det virkede som om, at de var bange for noget, uden at vide hvad det var, siger hun til Ekstra Bladet.

Ifølge kvinden oplevede hun ikke selv det store søndag aften, udover det massive opbud af ambulancer og politifolk. Hun fik dog nyheden mandag formiddag og blev dybt chokeret.

Faren eftersøgt
Politiet oplyser, at sagen efterforskes som drab, og børnenes far er nu eftersøgt at politiet.

- Vi vi naturligvis gerne tale med ham for at høre, om han ved, hvad der er sket, siger Bent Thuesen til Ekstra Bladet.

Annonce:

Syd- og Sønderjyllands Politi blev søndag kontaktet af et familiemedlem, der i nogle dage ikke har kunnet få kontakt til kvinden, som boede på Reberbanen 2 i Aabenraa.

Artiklen fortsætter under billedet

 

Familien kom til Danmark i sommeren 2015 og havde status som flygtninge.

Ifølge efterforskningsleder, Bent Thuesen, er der ikke umiddelbart klarhed over, hvornår manden sidst er set. Kvinden og de to piger er blevet set i live onsdag eller torsdag i sidste uge. Nøjagtigt hvornår drabene er sket, vides endnu ikke.

- Vi er i fuld gang med at efterforske sagen, for at finde ud hvad der præcist er sket. Indtil videre har det dog ikke været mulgit at få et svar på obduktionen, siger Bent Thuesen.

Det også uklart, hvordan de tre er blevet slået ihjel.

Stor aktion
Søndag aften henvendte flere borgere sig til Ekstra Bladet, fordi de havde bemærket store politi- og redningsopbud på stedet.

Men politiet lukkede fuldstændig ned for informationer om deres aktiviteter, og derfor opstod der mystik om, hvad der var sket.

 

Ekstra Bladet har tidligere været i kontakt med flere øjenvidner på stedet, der fortalte, at de første redningskøretøjer ankom søndag ved 20-tiden.

Hvis du har set eller hørt noget, kan du kontakte Syd- og Sønderjyllands Politi på telefonnummer 114.

Ved du noget? Send os dit tip på 1224@eb.dk eller SMS 1224 (alm. takst)

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Svulster og skandaler trives i tavshed
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: