En ko af racen skotsk højlandskvæg skaber mandag morgen utryghed på Holsted og omegn, efter koen tidligere på morgenen undslap et slagteri på Fællesvirke i Holsted.
Koen skulle transporteres ind på slagteriet, men koen havde formentlig lugtet lunten og blev enig med sig selv om at tage flugten.
- Den var meget mere aggressiv end personalet havde regnet med. Før den undslap indhegningen, stangede den en person ned, siger vagtchef ved Sydjyllands Politi Ivan Gohr Jensen til Ekstra Bladet.
Koen er efterfølgende lokaliseret, men endnu ikke fanget.
- Den står på en mark og græsser. Den er stadig meget aggressiv, så nu vil man formentlig nedlægge den på marken i stedet for slagteriet, siger Ivan Gohr Jensen, der i øvrigt tilføjer, at den nedstangede person på slagteriet formentlig er sluppet uden skader fra sammenstødet med den store Beatles ko.
Efter sin springtur blev koen omringet på en nærliggende mark.
Her aflivede en jæger og en tilkaldt dyrlæge den hidsige ko.