Ved du noget? Tip os på mail til 1224@eb.dk eller send sms til 1224 (alm. sms-takst)
Længere tids intens politiefterforskning kulminerer i dag i Nordjylland, hvor betjente har anholdt 11 personer, der mistænkes for at stå bag organiserede indbrud.
Det oplyser politiet i en pressemeddelelse.
Politiet har ved aktionen anholdt 11 lokale mænd i alderen fra 25 til 44 år, der alle sættes i forbindelse med omfattende indbruds-kriminalitet mod villaer, lejligheder og enkelte forretninger.
Der er blandt andet blevet stjålet designermøbler, værktøj, vin og elektronik for millioner af kroner ved de mange indbrud og tyverier.
Ifølge Nordjyllands Politi er der tale om flere forskellige efterforskninger, og politiet har derfor koordineret anholdelserne i en større aktion, som man i kredsen har døbt 'Operation Marksmen'.
Stadig flere på fri fod
Politiet har i forbindelse med aktionen haft 15 gerningsmænd i kikkerten.
- Vi søger stadig efter de sidste personer, og min forventning er, at der i kommende tid kommer til at ske yderligere anholdelser, siger politikommissær ved Nordjyllands Politi, Sune Myrup.
Stor politiaktion: Otte anholdt
Under politiaktionen har politiet foretaget ransagninger på 30 forskellige adresser blandt andet i Frederikshavn, Hals, Vrå, Dronninglund, Aalborg, Skørping, Nørager og Aalestrup.
Fandt narko og doping
Ud over beslaglæggelse af formodede tyvekoster har betjentene også beslaglagt hash, kokain og doping.
Politiet oplyste tidligere i dag, at anholdelserne blandt andet sker på baggrund af en lang række af forskellige spor, der er sikret på de enkelte gerningssteder.
- Disse spor har ledt mistanken hen på specifikke gerningsmænd, og det er dem, som vi har foretaget anholdelse af i dag, siger Syne Myrup, der er tilfreds med dagens mange anholdelser.