Annonce:
Annonce:

Tiltalt erkender dræbende skud: Skjulte liget under terrassen

Retssagen er startet mod 50-årig, der er tiltalt for at have dræbt Lars Halvor Hermansen og støbt liget ned under en bålplads på sin terrasse. Han erkender, at have affyret det dræbende skud - men det var ikke hans hensigt at slå Lars Halvor Hermansen ihjel, siger han

Liget var rullet ind i en bassin-dug fra et tømt havebassin, før det blev sænket i jorden og dækket med først jord og cirka 10 centimeter beton. Foto: Anthon Unger
Liget var rullet ind i en bassin-dug fra et tømt havebassin, før det blev sænket i jorden og dækket med først jord og cirka 10 centimeter beton. Foto: Anthon Unger
Annonce:
Følg Krimi

Retten i Helsingør, Ekstra Bladet: Drabet på den 52-årige Lars Halvor Hermansen kunne være endt som den perfekte forbrydelse, hvis ikke Nordsjællands politi var overbevist om, at han var blevet slået ihjel, og liget skjult.

I 41 dage var den tidligere blikkenslager sporløst forsvundet, før hans lig blev fundet skjult på en landejendom på Løgelandsvej 27 i Helsinge 28. oktober 2018. Politiet havde gravet den store ejendom op i dagevis, før politiet fik et tip om at kigge på en nylagt støbt terrasse på ejendommen.

Terrassen blev brækket op, og en gravemaskine fjernede jorden under terrassen. Her lå liget af den 52-årige under det tykke lag beton, hvor der også var etableret et bålsted over liget.

Annonce:

I dag har et nævningeting ved Retten i Helsingør taget hul på drabssagen, hvor den tiltalte 50-årige HH tidligere har nægtet sig skyldig i alle anklageskriftets forhold om drab, usømmelig omgang med lig, besiddelse af et Valmet haglgevær og 57 skarpe patroner og handel med 16 kilo amfetamin delvist i forening med Lars Halvor Hermansen.

Men ved retsmødet start i dag erkendte den 50-årige, at han affyrede det skud, som dræbte Lars Halvor Hermansen. Men han nægter at have haft til hensigt at dræbe vennen, lød det i retten. Han mener altså, at skuddet var et vådeskud, et uheld. Den nærmere forklaring fra HH om skuddet kommer først, når han senere bliver afhørt i retten.

Den 50-årige erkendte også usømmelig omgang med lig og anklageskriftets øvrige ni forhold om blandt andet narkohandel. Han erkender dog ikke handel med 16 kilo amfetamin, men alene de små 300 gram, der blev fundet på hans bopæl.

artiklen fortsætter under billedet

Lars Halvor Hermansens sidste livstegn var om eftermiddagen 18. september 2018. Samme dag forsvandt han sporløst og dukkede først op 41 dage senere, efter politiet modtog et afgørende tip. Foto: Politi
Lars Halvor Hermansens sidste livstegn var om eftermiddagen 18. september 2018. Samme dag forsvandt han sporløst og dukkede først op 41 dage senere, efter politiet modtog et afgørende tip. Foto: Politi

Annonce:

Den 50-åriges forsvarer, advokat Michael Juul Eriksen, oplyste i retten, at den tiltalte føler sig truet på livet af Lars Halvor Hermansens 'bagland'. Derfor protesterede advokaten mod en begæring fra pressen om ophævelse af navneforbuddet i sagen.

- Min klient vil gerne forklare om truslerne, men så begærer vi lukkede døre. Det handler om hans liv og sikkerhed, sagde Michael Juul Eriksen.

Anklager Margit Wegge havde ikke hørt om disse trusler før, og hun støttede begæringen om ophævelse af navneforbuddet. Retten afgjorde herefter, at navneforbuddet ophæves, og at begæringen om dørlukning, hvis HH skal fortælle om truslerne, ikke tages til følge.

Margit Wegge siger, at anklagemyndigheden vil føre bevis for, at skuddet, der dræbte Lars Halvorsen, ikke var et vådeskud eller et uheld - men at det skete forsætligt.

Lars Halvor Hermansens lig var blevet rullet ind i bassin-dugen fra et tømt vandbassin på terrassen og gravet ned på stedet med en madras og diverse genstande ovenpå, hullet var fyldt op med jord, og derefter var der støbt beton over graven.

Annonce:

10 dage før ligfundet var den 50-årige nu tiltalte blevet varetægtsfængslet, sigtet for drab på Lars Halvor Hermansen, selvom politiet stod uden et lig i den mystiske sag.

Ifølge tiltalen skete drabet samme dag som Lars Halvor Hermansen forsvandt 18. september 2018 omkring klokken 16. Liget blev støbt ned ved husets terrasse i tiden mellem drabet og cirka 1. oktober, lyder tiltalen.

Ifølge anklageskriftet drev den 50-årige en narkoforretning sammen med den tidligere blikkenslager Lars Halvor Hermansen, hvor de handlede med mindst 16 kilo amfetamin i perioden fra 1. januar 2018.

Politiet mener, at drabet blev begået på grund af uoverensstemmelse mellem de to mænd, måske på grund af narkohandlen, måske noget andet.

Anklagemyndigheden kræver, at straffen til den 50-årige skærpes med op til 50 procent på grund af særligt skærpende omstændigheder.

Så længe søgte politiet

18. september 2018
Lars Halvor Hermansen fra Birkerød forsvinder sporløst. Familien har den sidste kontakt med ham klokken 15 samme dag, og politiets efterforskning viser, at den 52-årige ringer til sine familie fra et sted i eller omkring Farum.

4. oktober 2018
Den 52-åriges bil, en sort Seat Altea årgang 2007, bliver fundet på en parkeringsplads på Krathusvej mellem Frederiksborgvej og Bagsværd Sø i Bagsværd. Ifølge vidner har bilen holdt der siden 30. september.

16.oktober 2018
Politiet efterlyser Lars Halvor Hermansen med navn og billede. ’Der er elementer i hans privatliv som gør, at han muligvis har været offer for en forbrydelse. Intet tyder på, at han skulle have taget sit eget liv,’ lyder det fra politiet.

18.oktober 2018
En på tidspunktet 49-årig mand fra Nordsjælland anholdes og sigtes for manddrab på Lars Halvor Hermansen og for narkotikahandel. Forbrydelsen skal angiveligt være sket i Helsinge. Politiet melder ud, at man nu leder efter et lig i forsvindingssagen. Særligt en gård i Helsinge er omdrejningspunkt for massive, men forgæves undersøgelser.

28. oktober 2018
Et afgørende tip får politiet til at vende tilbage til gården i Helsinge, hvor de ellers tidligere har opgivet at finde liget af Lars Halvor Hermansen. En borger har undret sig og leder derfor politiet til en nyanlagt bålplads på ejendommen. Under betongulvet og pakket ind i plastik fra et svømmebassin ligger et lig. Ifølge politiet finder man flere unikke genstande på liget, som umiddelbart kan kædes sammen med den savnede. Kort efter bekræfter en obduktion, at der er tale om forsvundne Lars.

Her leder politiet efter liget af forsvundne Lars Hermansen

Frygter drab: Politiet leder efter lig på landejendom

Mand sigtes for drab på forsvundne Lars Hermansen

Politiet: Forsvundet 52-årig mand kan være offer for en forbrydelse

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Så er hun alligevel dansker
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

Bagholdet

Annonce:
Annonce: