Politiet har anholdt to mænd på 27 og 38 år for hærværk mod jødisk kirkegård i Randers.
Det oplyser Østjyllands Politi i en pressemeddelelse.
Mændene er sigtet for groft hærværk, efter at flere gravsten i weekenden blev væltet, og 84 gravsten blev overhældt med maling.
De vil blive fremstillet i grundlovsforhør onsdag klokken 13.30 i Retten i Randers.
'Det er politiets umiddelbare opfattelse, at motivet for de to tilfælde af hærværk har været at forhåne en bestemt befolkningsgruppe på baggrund af deres religion', oplyser politiet i pressemeddelelsen.
Professor om antisemitisk hærværk: Koordinationen er chokerende
Mændene er fra henholdsvis Randers og Hobro.
Anklagemyndigheden vil begære de to mænd varetægtsfængslet, mens efterforskerne arbejder videre med sagerne.
Politiet oplyser, at sagens store opmærksomhed i offentligheden har medført adskillige henvendelser fra borgerne. Politiet vil dog stadig gerne høre fra borgere, der kan have relevante oplysninger i sagen.
Samtidig med hærværket oplevede flere jøder i Silkeborg, Aarhus og andre steder i Danmark at få klistret stjerner kendt fra nazitiden på deres postkasser. Der var også hærværk mod jøder i Sverige.
Forbrydelserne er sket på årsdagen for Krystalnatten i Nazityskland.