De fleste havde formentlig opgivet på forhånd, men en kvindelig 75-årig cyklist fra Sønderborg satte en indædt jagt ind på en tyveknægt, der søndag ved 15-tiden snuppede hendes taske.
Knallert-røveren snuppede tasken i det han passerede sit offer, som derefter satte foden i pedalerne og forsøgte at indhente gerningsmanden:
- Herefter vælter knallertkøreren i et sving og rammer en modkørende sort personbil. Han taber den stjålne taske og får samlet knallerten op igen, forklarer Søren Strægaard, der er vagtchef hos Syd- og Sønderjyllands Politi til Ekstra Bladet.
Gerningsmanden beskrives som 18-20 år, iført sort hættejakke, mørk i huden, med hår, som var helt kort i siderne og havde en bred sorte stribe i midten. Han var kørende på en rød scooter.
Syd- og Sønderjyllands Politi vil gerne i kontakt med føreren af den sorte bil, som knallert-røveren påkørte under flugten. De kan kontaktes på mailen: sjyl@politi.dk
I sidste uge kom to uheldige banditter også galt afsted. De valgte at røve den helt forkerte McDonalds.