- Vi har dræbt alle børnene, hvad skal vi nu gøre?
- Vent til, at militæret kommer, og dræb dem, før I sprænger jer selv i luften.
Sådan lød en af de sidste samtaler mellem Taliban-terroristerne og en af bagmændene på den skole, der tirsdag blev udsat for en uhyggelig massakre. Det skriver den engelsksprogede pakistanske avis Dawn.
Ifølge avisen har pakistansk militær frigivet en lydoptagelse, hvor samtalen fremgår.
Efter samtalen endte de to Taliban-soldater i kamp med det pakistanske militær, der til sidst udmøntede sig i, at to selvmordsbomber sprængte og flere mennesker mistede livet.
TV: Så dyster ser skole ud efter massakre
Talibans barnemordere: Vi gør det igen
De pakistanske myndigheder er bekendt med terroristernes identitet, og har identificeret dem som 'Abuzar' og Umar.
132 elever og ni lærere mistede livet på en skole i Peshawar, da syv terrorister tirsdag angreb skolen. 114 andre blev såret.
Det pakistanske militærs øverstkommanderende, Asim Bajwa, har tidligere oplyst, at, at terroristerne havde ammunition nok med til at skyde i dagevis.
- Terroristerne begyndte at skyde hensynsløst, lige så snart de kom ind i auditorierne, så de havde ingen intentioner om at tage gidsler, siger generalen.