En luksusvilla på 4.645 m2, en Ferrari til 24,6 millioner danske kroner, to madrasser til en værdi af 500.000 kroner og en luksusyacht til 260 millioner kroner.
Det er, hvad den kinesiske forretningsmand Guo Wengui ifølge New Yorks anklagemyndighed blandt andet har brugt nogle af de mange milliarder kroner, han ifølge dem har svindlet for, på.
'En kompleks sammensværgelse'
Onsdag blev forretningsmanden anholdt i New York og sigtet for intet mindre end 12 forhold relateret til svindel for én milliard dollars, svarende til cirka syv milliarder danske kroner.
Det skriver flere internationale medier, herunder The Guardian.
Han er blandt andet sigtet for såkaldt 'wire fraud', hvilket er den amerikanske betegnelse for svindel begået gennem elektroniske kommunikationsplatforme. Han er også sigtet for svindel med værdipapirer og for banksvindel.
Ifølge anklagemyndigheden har Guo Wenghui stået i spidsen for 'en kompleks sammensværgelse', hvor han har snydt tusindvis af sine online følgere. Ifølge dem har han 'foret sine lommer med de penge, han stjal'.
Forbindelse til tidligere Trump-rådgiver
Myndighederne mener, at forretningsmanden har fået hjælp af sin finansielle rådgiver gennem mange år, Kin Ming Je.
Ifølge Reuters er den påståede svindel foregået ved, at de har snydt Guo Wenguis mange online følgere ved at love dem 'overdimensionerede' investeringsafkast. Men i stedet valgte de at omdirigerede store dele af de investerede penge til dem selv.
Det er alment kendt, at Guo Wengui har forbindelser til Donald Trumps tidligere rådgiver Steve Bannon, som i august 2020 blev anholdt i en svindelsag, mens han var ombord på Guo Wenguis luksusyacht.
Donald Trump benådede Steve Bannon i sine sidste timer som præsident.