Aqua var med deres fængende popsange og tegneserieagtige univers en af Danmarks største eksportsuccesser i slutningen af 90'erne og starten af 00'erne.
Efter to storsælgende albums blev gruppen opløst i 2001, men de fire medlemmer fandt senere sammen igen. Siden er Claus Noreen faldet fra, men bandet fortsætter som en trio bestående af det nyskilte tidligere ægtepar Søren Rasted og Lene Nystrøm og René Dif.
Netop nu er Aqua aktuel som del af koncertkaravanen 'Vi elsker 90'erne', der netop nu turnerer i Sverige.
Aqua-Lene og Søren Rasted skal skilles
Har aldrig været bedre
I den forbindelse mødte bandets tre medlemmer Aftonbladet i Stockholm lørdag, og det var tydeligt, at selvtilliden var i top.
- Jeg tror ikke, at vi har været bedre, end vi er nu. Vi har gjort det her længe, og vi gør det, fordi vi synes, det er cool. Det er vores motivation. Det er så gammel vin. Den bliver bedre med tiden, fortalte René Dif til avisen.
- Det eneste, vi fokuserer på lige nu, er at have det sjovt og gøre det, vi er bedst til. Det her gør vi, fordi vi elsker det, og det er første gang i ti år, at vi bare fokuserer på at spille i stedet for at gøre alt mulig andet, tilføjede Lene Nystrøm.
Bandet overraskede da også Ekstra Bladets anmelder Thomas Treo positivt til 'Vi elsker 90'erne' i Rødovre i maj.
Hvad blev der af Aqua-millionerne? Sådan er deres økonomi i dag
Ny musik på vej - måske
Og nu kan der for første gang i seks år være ny musik på vej fra bandet. Det afslørede Aqua i det svenske interview.
- Jeg tror ikke, at vi kommer til at udgive et album. Vi kommer måske til at udgive nye numre. Vi har overvejet at gøre noget senere i år. Eller måske næste år. Vi har ikke bestemt noget endnu, fortæller Søren Rasted.
Bandets manager oplyser til Ekstra Bladet, at de ikke har yderligere kommentarer til de - måske - nye numre.
Seneste album fra Aqua er 'Megalomania' fra 2011, der blev sablet ned af anmelderne.