Carpark North må skuffe deres polske fans. De tre knægte i det aarhusianske electro rock-band skulle have stået på scenen i Krakow den 20. april, men det er de nu tvunget til at aflyse.
Årsagen er ifølge en besked på gruppens officielle Facebook-side, at samarbejdspartneren i forbindelse med koncerten ganske enkelt er skredet.
Givet mange chancer
'Vi vil være helt ærlige, og grunden er at promoteren Perfect Art har ikke opfyldt vores krav og har brudt vores kontrakt og er ganske enkelt forsvundet uden form for dialog. Vi har ikke hørt fra dem i en måned, og vi har givet dem mange chancer', skriver de og svarer selv på de mest presserende spørgsmål.
'Hvorfor?? Vi aner det ikke. Kan du få penge tilbage for en billet, du allerede har købt? Vi gør det bedste for at finde svaret, men vi håber det meget'.
'Det er med stor beklagelse, at vi er tvunget til at tage denne beslutning, for vi ville meget gerne besøge jer igen og optræde for jer', skriver de.
Køb ikke billetter
Gutterne håber på forståelse og slår fast, at de er helt uden skyld. De har endda undersøgt muligheden for at samarbejde med en anden om koncerten, men det har ikke været muligt.
Lau, Morten og Søren advarer desuden fans mod at købe billetter til den pågældende koncert.
Læs mere om aflysningen på Carpark Norths Facebook-side.