Der er sket et generationsskifte indenfor dansk pop. Hvis nogen skulle være i tvivl.
Den nye popkonge hedder som bekendt Rasmus Seebach, og han understreger sin suverænitet med karrierens tredje album, ’Ingen kan love dig i morgen’.

Hele 19.000 danskere købte pladen alene på udgivelsesdagen i mandags, oplyser Rasmus Seebachs manager Nicolaj Bundesen til Ekstra Bladet.
Til sammenligning solgte Thomas Helmig sammenlagt lidt under 5000 eksemplarer af aktuelle ’KH Helmig’ på de tre første dage, da skiven udkom sidste fredag.
13.000 af Rasmus Seebachs kunder investerede i en fysisk udgave af ’Ingen kan love dig i morgen’.
På scenen i Forum i aften
Nicolaj Bundesen siger, at butikkerne har bestilt 55.000 eksemplarer, og dermed er Rasmus Seebach helt ekstraordinært allerede tæt på tredobbelt platin. Platin gives for 20.000 afsatte album.
- Jeg tør godt på både mine kollegaer og Rasmus' vegne sige, at vi alle er meget overraskede og ikke mindst utroligt beærede over disse helt ufattelige tal. Det vigtigste for musikken er jo, at den får lov at komme ud og leve hos publikum, og det er det, vi alle knokler for hver eneste dag, udtaler Nicolaj Bundesen til Ekstra Bladet.
På fredag banker ’Ingen kan love dig i morgen’ uundgåeligt ind på albumlistens 1. plads.
Rasmus Seebachs to første album er begge solgt i over 200.000 eksemplarer og har altså opnået tidobbelt platin.
Den mildest talt populære popsanger kan i aften opleves på scenen i Forum i København, når musikbranchen uddeler Danish Music Awards.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.